Dimnjak, nekadašnjeg tekstilnog preduzeća Froteks, koji je jedan od simbola Užica, biće srušen tokom naredna dva ili tri dana, u okviru rušenja dela objekata tog, nekada uspešnog, preduzeća.
Na toj lokaciji, površine od oko jednog hektara, kompanija MPP „Jedinstvo“ iz Sevojna, koja je vlasnik zemljišta i objekata, planira da izgradi stambeno-poslovno zdanje.
Rušenje dimnjaka, visokog 32 metra, počelo je u sredu i obavlja se ručno, uz mere predostrožnosti, a za to su angažovani radnici „Jedinsva“.
Uz pomoć krana, radnici pneumatskim čekićem uklanjaju ciglu po ciglu sa dimnjaka i procenjuju da će posao završiti za dva ili tri dana.
Nekadašnje tekstilno preduzeće je u sebi sublimislao istoriju užičke tekstilne industrije, koja je započela pre više od jednog veka, jer je 1901. godine počela sa radom Tkačka radionica.
Posle Drugog svetskog rata, fabrika je nazvana „Cveta Dabić“ po radnici koja je bila članica KPJ i koju u Nemci streljali u logoru Banjica u Beogradu, a potom, devedesetih, menja naziv u „Froteks“.
Preduzeće je, u svom poslovnom zenitu, zapošljavalo i do 2.500 radnika, mahom žena.
Bilo je poznato po proizvodnji kvalitetnih peškira, bade mantila, raznih vrsta tekstila za domaće i inostrano tržište, a popalo je tokom tranzicije i privatizacije, pa i zbog nelojalne konkurencije.
Nakon stečaja, 2006. godine, fabrički kompleks u centru grada, na eksluzivnoj lokaciji na levoj obali Đetinje, kupilo je preduzeće „Jednstvo“, koje je, uz dozvolu gradske uprave, rušenje fabričkih i trošnih pogona počelo pre pet meseci i trebalo bi da ga završi do kraja ove godine.
Nekadašnja fabrika sa svojim dimnjakom je bila i simbol tehnološkog napretka Užica s kraja 19. i početkom 20.veka. NJena tradicija se naslanja na pomenutu Tkačku radionicu, koja je za pokretanje mašina koristila električnu energiju, što je u to vreme bio veliki tehnološki iskorak.
Električna energija se proizvodila u hidrocentrali na reci Đetinji koju je, po Teslinim principima polifaznih struja, osmislio profesor Đorđe Stanojević, ugledni fizičar iz Beograda i pionir elektrifikacije Srbije.
NJenu gradnju je omogućilo Akcionarsko društvo Tkačke radionice, koje je predvodio Mališa Atanacković, trgovac, industrijalac i političar iz Užica, kao i ostali akcionari.
Puštena je u rad 2. avgusta 1900. godine i bila je to prva takva hidrocentrala na Balkanu i druga u svetu, koja je izgrađena samo pet godina posle gradnje slične centrale na Nijagarinim vodopadima u Americi.
Novi objekat
Do avgusta naredne godine, na lokaciji na kojoj se ruše stari fabrički pogoni, planirano je da se izgradi stambeno-poslovni objekat od oko 9.800 kvadratnih metara, koji će imati pet spratova, 90 stanova, 12 lokala u prizemlju, galeriju i garažu sa 90 parking mesta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.