Ruski vojni savetnici rukovode nekim od najsofisticiranijih vazdušnih sistema odbrane – nešto što bi komplikovalo svaku buduću eventualnu američku intervenciju. Prema saznanjima britanskog Gardijana, Rusi su razmestili nove sisteme zemlja – vazduh i unapredili stare sisteme, koje Moskva isporučuje Asadovom režimu od izbijanja nasilja pre 21 mesec.


Složenost sirijskih sistema protivvazdušne odbrane znači da bi svaka direktna zapadna kampanja, u formi podrške zoni bez leta ili u obliku kaznenih vazdušnih udara protiv rukovodstva Sirije, bila skupa, rizična i dugo bi trajala. Sama mogućnost ruskih vojnih žrtava u takvoj kampanji imala bi nesagledive geopolitičke posledice, piše britanski list. Eventualni vazdušni udari protiv zapadnih meta kao odgovor na moguću upotrebu hemijskog naoružanja ili bilo kakav pokušaj stvaranja zone bez leta ne bi li se obustavilo dalje bombardovanje izbegličkih kampova iziskivalo bi, tvrde vojni stručnjaci, da se izvede udar na sirijsku odbranu.

Tokom proteklog vikenda šef ruskih snaga protivvazdušne odbrane general Aleksandar Leonov u izjavi za radio Eho Moskve kazao je da niko ozbiljan nikada ne bi udario na sirijski sistem odbrane. Prema njegovim rečima, taj sistem čine dve divizije i procenjuje se 50.000 vojnika, dvostruko više od vojske Muamera el Gadafija u Libiji, sa hiljadama komada protivvazdušnog naoružanja i više od 130 protivvazdušnih raketnih baterija.

Prema navodima Džeremija Binija, urednika časopisa sprecijalizovanog za odbranu, nedavne ruske isporuke uključuju Buk-M2 i Pantsir-S1 (poznate u NATO kao SA-22), mobilne raketne lansere i radarske sisteme. Izveštaj o isporuci modernih raketa dugog dometa nije potvrđen. Gaj Ben Ari, saradnik u vašingtonskom Centru za strateške i međunarodne studije, kaže da Rusi ne prodaju samo opremu. Oni takođe pomažu pri obuci, jer se neretko dešava da nema domaćih kapaciteta za pokretanje takvih sistema, te da u slučaju Sirije nema ljudstva sposobnog i obučenog da koristi takvu opremu“.

Izvori Gardijana bliski vojnim krugovima tvrde da bi eventualna vazdušna kampanja u Siriji iziskivala dobre obaveštajne signale, satelitske snimke, te izvidnice iz vazduha, što je uža specijalnost SAD. Upravo iz tih razloga, Vašington ne bi mogao da sprovede kampanju poput one u Libiji. Štaviše, jaka sirijska odbrana i njeni odnosi sa Moskvom, još jedno su objašnjenje zašto američka vojna intervencija – koju zagovornici već više od godina dana predviđaju kao neizbežnu – nije realizovana i zašto u Vašingtonu i drugim zapadnim prestonicama nema apetita za takvim potezom.

„Upotreba hemijskog oružja političko samoubistvo“

Moskva – Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je juče u Moskvi da bi za Siriju bilo „političko samoubistvo“ ako bi upotrebila hemijsko oružje. „Ne mislim da će Sirija koristiti hemijsko oružje. Ako bi to i uradila, to bi predstavljalo političko samoubistvo vlade“, rekao je Lavrov ruskoj televiziji Russia Today. „Svaki put kada do nas dođu glasine ili informacije da Sirijci koriste hemijsko oružje, mi to proveravamo dva ili tri puta, obraćamo se vladi i svaki put nas uveravaju čvrsto da to nikad ne bi činili ni u kakvim okolnostima“, dodao je ruski ministar. Stručnjaci navode da Sirija ima skladište s hemijskim oružjem iz 70-ih godina i da je to najveće skladište te vrste na Bliskom istoku, jer ima nekoliko stotina tona tog oružja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari