Libijski pobunjenici spremali su se juče za eventualne napade provladinih snaga imajući u vidu godišnjicu državnog prevrata koji je 1969. sproveo Muamer el Gadafi.
– Mi smo spremni, napad je moguć bilo kada, ali mi se ne plašimo – rekao je agenciji Frans pres član libijskog Prelaznog nacionalnog saveta Omar al-Hariri i dodao da je za sada sve mirno, navodi Beta. Grupa oficira s Gadafijem na čelu 1. septembra 1969. svrgla je sa vlasti kralja Libije Idriza i proglasila republiku.
Proteklih dana bilo je spekulacija u Tripoliju o mogućim napadima snaga lojalnih Gadafiju, a posebno su pominjani automobili-bombe. Hariri je kazao da nema nikakve informacije o automobilima-bombama, a povodom nedavne eksplozije jednog automobila rekao je da je u pitanju nesrećni slučaj i da niko ozbiljno ne shvata navode sina libijskog vođe Saifa al Islama da će se pristalice njegovog oca boriti do smrti.
– Pretnje Saifa al Islama nemaju nikakvog smisla, mi kontrolišemo između 75 i 90 odsto Libije, jedino nismo uspostavili kontrolu nad Sirtom i manjim zonama, ali se nadamo da će stanovništvo u tim delovima pozitivno odgovoriti na naše pozive – istakao je Hariri. Poruka Saifa al Islama usledila je nedugo nakon što je njegovog brat Sadi rekao da je spreman da pregovara sa pobunjenicima kako bi bilo zaustavljeno krvoproliće.
Više hiljada stranaca u Libiji želi da napusti zemlju ali ne može da dođe do luke ili da se prijavi ambasadama svojih zemalja, saopštila je Međunarodna organizacija za migracije (OIM). Portparolka te organizacije Džemini Pendi rekla je da se ne zna tačan broj stranaca koji žele da napuste Libiju i dodala da će njihova evakuacija biti težak zadatak. Evropska komesarka za međunarodnu pomoć Kristalina Georgijeva rekla je da se procenjuje da je za oko 400.000 ljudi u Tripoliju potrebna humanitarna pomoć i dodala da u drugim delovima zemlje postoje „akutni problemi“ ali da je zbog dobre koordinacije organizacija za humanitarnu pomoć malo verovatna katastrofa.
Visoki zvaničnici zemalja iz različitih delova sveta učestvovali su na jučerašnjoj konferenciji posvećenoj budućnosti Libije u Parizu. Domaćini skupa bili su francuski predsednik Nikola Sarkozi i britanski premijer Dejvid Kameron. Ministarstvo inostranih poslova Rusije je saopštilo da priznaje Prelazni nacionalni savet (PNC), vrhovno telo libijskih pobunjenika kao zvaničnu Vladu te države.
U saopštenju se navodi da se diplomatski odnosi Moskve i Tripolija nastavljaju.
Šef alžirske diplomatije Murad Medelsi rekao je da je njegova zemlja spremna da da prizna prelazne libijske vlasti kada budu formirale reprezentativnu vladu i isključio mogućnost pružanja utočišta Gadafiju. Povodom odluke Alžira da primi deo Gadafijeve porodice, Medelsi je kazao da je to učinjeno pre svega iz „humanitarnih razloga“.
ŽIPE: Logično je da Francuska bude povlašćena
Pariz – Predstavnik libijskog Prelaznog nacionalnog saveta Mansur Saif al Nasr negirao je juče da je taj savet sa Parizom potpisao dokument kojim se Francuskoj garantuje 35 odsto nafte u Libiji. Francuski dnevni list Liberasion objavio je pismo koje je potpisao „Popularni front za oslobađanje Libije“ upućeno emiru Katara u kome se kaže da je Prelazni savet, u zamenu za podršku, sa Parizom potpisao dokument kojim se Francuskoj garantuje 35 odsto celokupne nafte u Libiji. „Nikada nisam čuo za taj front“, rekao je Mansur Saif al Nasr. On je naglasio da je sve validne dokumente potpisao Prelazni savet. Šef francuske diplomatije Alen Žipe je juče radiju RTL rekao da nije čuo za to pismo, ali je i ocenio da je „logično“ da u povlašćenoj poziciji budu države koje su podržale libijske pobunjenike. Beta – AFP
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.