Tri pirotska medija čiji je osnivač SO Pirot do kraja godine treba da dobiju novog vlasnika, kupci se već javljaju, a zaposleni u njima strepe da li će ovi mediji posle privatizacije i dolaska gazde opstati i nastaviti rad a oni zadržati svoja radna mesta, ili će se ugasiti.
Odlukom SO Pirot, osnivača IJP Sloboda, sprovedene su statusne promene u ovoj medijskoj kući na osnovu kojih su od 1.

Tri pirotska medija čiji je osnivač SO Pirot do kraja godine treba da dobiju novog vlasnika, kupci se već javljaju, a zaposleni u njima strepe da li će ovi mediji posle privatizacije i dolaska gazde opstati i nastaviti rad a oni zadržati svoja radna mesta, ili će se ugasiti.
Odlukom SO Pirot, osnivača IJP Sloboda, sprovedene su statusne promene u ovoj medijskoj kući na osnovu kojih su od 1. avgusta prošle godine iz IJP Sloboda izdvojena i formirana tri samostalna preduzeća – Radio Pirot, TV Pirot i IJP Sloboda.

Pozitivan bilans

– Finansijski izveštaj za 2006. godinu i za pet meseci samostalnog poslovanja pokazuje da smo vrlo dobro poslovali. Bez obzira na nepovoljan ekonomski ambijent, ovi pokazatelji ohrabruju pred privatizaciju lista. Nadamo se da će kupac doći s najboljim namerama i da će nastaviti, obogatiti i osavremeniti štampanje lista – kaže direktor Slobode Svetlana Matić Metodijev, dodajući da je osnivač obezbedio novac za otpremninu jednom radniku.

Nijedan od ova tri medija još uvek nije privatizovan, a prvi je na potezu nedeljnik Sloboda koji postoji 63 godine. Većina zaposlenih u sva tri medija kažu da se boje ko će kupiti njihove medije.
Propagandista u listu Sloboda Slobodan Mladenović kaže da nije preveliki optimista oko predstojeće privatizacije ovog lista, a pogotovu elektronskih medija.
– Kada je u pitanju list u kojem sam zaposlen, nažalost, više je zainteresovanih za poslovni prostor nego za funkcionisanje samog lokalnog lista s dugom tradicijom. U slučaju da nas neko kupi samo zbog prostora spremni smo da napustimo Slobodu i formiramo list koji će biti njen pandan, jer mi živimo od ovih novina. U Pirotu ima malo preduzeća koja, poput Slobode, postoje već 63 godine i bila bi prava tragedija da ovaj najstariji medij u Pirotskom okrugu nestane – kaže Mladenović.
Novinar Radio Pirota Koviljka Đorđević ne plaši se privatizacije i kaže da veruje da će medije kupiti oni koji su iz ove delatnosti i koji imaju novca a žele da ulažu u dalji razvoj medija.
– Mislim da naš Radio ima šanse da opstane, jer je skoro tri decenije prisutan na medijskom nebu pirotske opštine – kaže Koviljka Đorđević.
Novinar TV Pirot Naska Alijevski kaže da nema veće neizvesnosti nego čekati na okončanje tog procesa koji previše dugo traje.
– Postoji više dilema. Jedna od njih je da li će uopšte biti kupaca i kakvih, a druga – ako i ima kupaca kakvi će biti njihovi interesi i kakvo će oni informisanje želeti – kaže Alijevski.
Informativno javno preduzeće Sloboda nalazi se u ubrzanom procesu privatizacije, a u Agenciji za privatizaciju u toku je verifikacija programa privatizacije. Posle toga sledi aukcija koju zaposleni u ovom nedeljniku uskoro očekuju.
U ovom jedinom pisanom mediju na jugoistoku Srbije radi 11 zaposlenih, od kojih je šest novinara s fakultetskom diplomom. Prosek poslednje plate je 20.749 dinara. Sloboda poseduje sopstveni poslovni prostor od 102 metra kvadratna u strogom centru grada i susvojinu nad emisionim sistemima i zemljištem s Radio Pirotom i TV Pirot.
– Ima interesovanja za kupovinu lista. Javljaju se pojedini kupci iz Pirota i Niša, raspituju se o kupovini – kaže Matić Metodijev.
Vršilac dužnosti direktora i odgovorni urednik JP Radio Pirot Olivera Kitanović kaže da je ova radio stanica posle donošenja odluke Vlade o pokretanju postupka privatizacije avgusta prošle godine na zahtev Agencije za privatizaciju popunila i predala prospekt preduzeća.
– Još uvek čekamo na poziv Agencije da počnemo sa izradom programa privatizacije Radija – kaže Kitanovićeva.
Prema njenim rečima Radio Pirot ima 15 zaposlenih, od kojih je šest novinara . Prosek plate je 15.600 dinara. Raspolaže sopstvenim poslovnim prostorom od 102 metra kvadratna u centru grada i ima suvlasništvo nad predajnicima s TV Pirot i listom Sloboda.
– Naš osnivač je odobrio sredstva za isplatu jedne otpremnine u ovoj godini. Po osnovu ranija dva socijalna programa iz Radija je dobrovoljno otišlo petoro zaposlenih. Za kupovinu Radija ima zainteresovanih iz Pirota, ali i iz drugih sredina. Imena još uvek ne možemo da saopštimo u interesu privatizacije. Voleli bismo da Radio koji postoji nepunih trideset godina i koji je najstariji elektronski medij u Pirotskom okrugu uspešno sprovede započet proces privatizacije i da opstane – kaže Kitanovićeva.
Vršilac dužnosti direktora TV Pirot Milan Antić kaže da se ova televizija nalazi u ubrzanom postupku privatizacije koji treba da se okonča krajem ove godine. U ovoj medijskoj kući radi 26 stalno zaposlenih, od kojih je desetoro novinara. Prosek plate je 16.000 dinara.
– Na osnovu socijalnog programa iz TV su otišla dva, a do kraja godine otići će još jedan radnik, a novac za isplatu otpremnina obezbedio je osnivač. Do privatizacije nastojimo da se program i organizacija posla što više poboljšaju i stvore tehnički uslovi za nesmetano odvijanje programa. Nezvanično, ima zainteresovanih kupaca iz cele Srbije. Strah od privatizacije postoji kod onih koji su nesigurni u poslu kojim se bave. Kod nas takvog straha nema – kaže Antić.
Televizija Pirot je pre osam godina kada je osnovana od osnivača dobila prostor na korišćenje u zgradi Doma kulture i sada plaća zakup 230 metara kvadratnih Fondu za građevinsko zemljište.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari