Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić izjavio je da je većina medija izveštavajući prvog dana o tragediji u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ kršila Kodeks novinara, a potpredsednica Udruženja novinara Srbije Olivera Milošević ocenila je da je 3. maja, zajedno sa nesrećnom decom, ubijen i Kodeks.
Olivera Milošević je za FoNet istakla da većina medija nije propustila da iskoristi tragediju u školi za štancovanje senzacionalističkih tekstova, klikbejt naslova, spekulacija, uznemirujućih video zapisa i fotografija, brutalno gazeći elementarnu profesionalnu etiku i zakon.
„Očigledno lišeni svake empatije i svesti o ulozi medija u ovakvim situacijama, pojedini novinari su poput lešinara kružili po mestu tragedije u potrazi za senzacijom“, kazala je Milošević.
Ona je istakla da se samo tako može nazvati saletanje traumiranih đaka, pritom maloletnika, od kojih su bez saglasnosti roditelja uzimali izjave zloupotrebljavajući emocije i stanje šoka.
„To nije javni interes, to nije novinarstvo, to je profesionalno beščašće, podređeno najnižim interesima i porivima“, ocenila je Milošević.
Ona je istakla da je posebno kritično bilo emitovanje jezivog audio snimka na televiziji sa nacionalnom frekvencijom uživo u popodnevnom terminu, na kome se jasno čuju brojni pucnji u školi.
Upitavši da li je novinaru ili uredniku palo na pamet da je svaki taj pucanj ugasio nečiji život, da će to slušati porodica ubijene dece, ona je ocenila da taj „uznemirujući sadržaj profesionalno nije doprineo ničemu, ali će kao trajno dostupan na internetu moći beskonačno da razara dušu roditelja i bližnjih“.
Prema njenoj oceni, emitovanje spiska dece za egzekuciju, uz zumiranje punih imena i prezimena, razreda i odeljenja, nezabaležen je vid zloupotrebe ličnih podataka maloletnika, uznemiravanja i dodatnog traumiranja đaka.
Milošević smatra da su tome doprineli i nadležni iz policije prikazivanjem spiska na konferenciji za novinare, što je neprihvatljivo i nema opravdanja čak ni u takvoj situaciji.
Bodrožić je za FoNet rekao da su ovoga puta Kodeks kršili ne samo oni koji su to činili i do sada, već su i drugi mediji „poleteli da se utrkuju sa licitiranjem brojem žrtava“, objavljivali neproverene informacije i spekulacije.
On je rekao da je ipak bilo medija koji su od prvog minuta svog izveštavanja iskazali profesionalnost i visok stepen odgovornosti i još jednom pokazali da je moguće časno obavljati novinarski posao i u takvim trenucima.
Većina medija je raspojasana, jer su istovremeno propagandna sredstva u rukama vladajuće partije, pa su u povlašćenom položaju u svakom smislu, pre svega finansijskom i retko kad dolaze pod udar državnih organa, naveo je Bodrožić.
Prema njegovim rečima, zbog toga ih nije briga za odluke Komisije za žalbe Saveta za štampu, još manje za preporuke koje skoro svakodnevno šalje to telo, NUNS, UNS, Koalicija za slobodu medija, ANEM.
Nema ozbiljnih konsekvenci za protivzakonito i neetično ponašanje, a da ima verovatno bi pojedine televizijske stanice odavno ostale bez nacionalne frekvencije, a pojedini „opskurni tablodi“ bez novca i čitalaca, smtara Bodrožić.
Više informacija o tragedijama čitajte u Danasovom BLOGU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.