Po hitnom postupku sazvana je 32. sednica Gradske skupštine zbog davanja saglasnosti da se JP „Toplana“ zaduži kod Evropske banke za obnovu i razvoj, za projekat termoizolacije zgrada.
Kredit od 2,5 miliona evra ima rok otplate na 12 godina, sa kamatom od 2,5 odsto godišnje, a potpisivanje ugovora zakazano je za 17. jul.
Praktično Toplana diže kredit kako bi se finansirala termoizolacija stanova u zgradama koji će kasnije domaćinstva otplaćivati.
Direktor Toplane Slobodan Jerotić ukazao je da je do sada izolovano više od 1.700 stanova, odnosno 40 zgrada i isto toliko individualnih objekata, i da su uštede posle radova oko 30 odsto, a sa ugradnjom termo ventila uštede su i veće. On je napomenuo da Srbija plaća najskuplji gas u Evropi, i da je cilj smanjenje potrošnje gasa kako u Toplani tako i kod potrošača, a takođe i smanjenje emisije ugljendioksida i drugih štetnih gasova.
Na ovaj građani kontrolišu potrošnju toplotne energije i time će ulaganja biti isplaćena u dužem periodu. Šef odborničke grupe SNS dr Aleksandar Pajić smatra da je nedopustivo da se grad zadužuje za 300 miliona dinara i da je već nekoliko puta Toplana podizala kredite, a da nisu podneti izveštaji o tome.
Takođe zamerio je gradskoj vlasti što od 2016. nije bilo kapitalnih investicija, a za to je opredeljeno 2,6 milijardi dinara. „Ovim se zadužuju nove generacije, a oni koji su to potpisali neće odgovarati“, rekao je Pajić.
Odbornici SNS kritikovali su, mimo dnevnog reda, JKP Stari grad da ne odnosi smeće i da je grad obavijen smradom. Odbornik SNS Dejan Jovanović smatra da je skandalozno to da se građani ponovo zadužuju i da se sve radi za predstojeće izbore, a za to treba novac. Kako je on naveo u Šapcu su mnogo niže prosečne zarade od drugih gradova. Odbornici SNS ukazali su i da je nedavno oluja otkinula deo fasade i da treba povesti računa o kvalitetu radova na termoizolaciji.
Gradonačelnik Nebojša Zelenović podsetio je da se Toplana zadužuje za dobrobit građana, a ne Grad, i da trenutno na računu Grada ima milijardu i 18 miliona dinara. Prosečna zarada u Šapcu je 35.000 dinara, i nije istina da su ovde najniže zarade u Srbiji. Međutim, kako je dodao, za ovom skupštinskom govornicom i dalje se iznose laži i uvrede, a to je modus operandi i u Srbiji.
– Za razliku od državnih funkcionera, ministarstava i ustanova, ovde u Gradskoj skupštini dobijaju se smisleni i istiniti odgovori od odgovornih i stručnih ljudi, a tamo se neistomišljenici proglašavaju za izdajnike i kriminalce. Šabac je jedini grad gde može da se čuje svačija reč, ovo je slobodan grad, ali je važno da i Srbiji promenimo stvari, da se živi normalno, da predsednik države ne preti i vređa I omalovažava profesore univerziteta, rekao je on.
Zelenović je ukazao i na to da je Šabac jedini u Srbiji rešio tri kapitale stvari: prečišćavanje otpadnih voda, odnošenje smeća na sanitarnu deponiju i vodosnabdevanje. Ali, iako je u postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Evropska unija uložila 17 miliona evra, a potpisnik projekta je država Srbija, u drugu fazu, tzv. liniju mulja, država ništa ne ulaže, a obavezana je potpisanim ugovorom. Rasprava se odužila i mimo dnevnog reda, a velikom većinom data je saglasnost da se JKP Toplana zaduži kod Evropske banke za obnovu i razvoj za projekat termoizoilacije stanova.
U grupi pametnih gradova
– Može se desiti da će Srbija morati da vrati ulaganja Evropske unije. I to sve zato što je Šabac opozicioni grad. Da bi se rešilo pitanje kanalizacije za sve, i do najudaljenijih sela, potrebno je 75 miliona evra, za vodovod treba 15 miliona, a za puteve deset miliona evra. Ali zato i građani moraju da ulažu, jer ništa nema besplatno. A na sve to država je Šapcu uskratila 30 miliona evra, rekao je Zelenović i pozvao odbornike SNS da uporede rad i stručnost direktora javnih preduzeća i ustanova u bilo kom gradu kao i republici sa šabačkim. On je istakao da je projekat termoizolacije stanova jedinstven u Srbiji, i da će ovde uskoro po savet dolaziti i predstavnici drugih velikih gradova. Takođe, po tome je Šabac jedini iz Srbije uvršten u grupu „pametnih gradova“ u svetu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.