Pokret „Buđenje“ u Šapcu formiran je pre dva meseca, i osnovni cilj je zaštita ustavnosti i zakonitosti što se u Srbiji sakodnevno krši.
Advokat Vladimir Terzić, na konferenciji za medije, naveo je da je u Srbiji na delu lična i partokratska vlast koja nije u interesu građana, i da je i sama Skupština skup partijskih aparatčika koja ne oslikava politički život u zemlji.
Kao osnovni cilj ovog udruženja građana je demistifikacija politike, koja se u praksi pokazuje kao borba za lični interes uz brojne kriminalne aktivnosti.
Pokret „Buđenje“ ima jak i stručni pravni tim koji će se zalagati za poštovanje osnovnih prava koja su definisana Ustavom i zakonima, a nažalost, svakim danom građani su svedoci brojnih zloupotreba naprednjačke vlasti.
Dr Milan Tešić, hirurg na čelu zdravstvenog tima udruženja, ukazao je da se država nije izborila da vakcinacija protiv korona virusa bude primarni način zaštite.
On je naveo da se do sada za vakcinaciju prijavilo oko 500.000 građana, što je zanemarljivo s obzirom da bi se postigla dovoljna zaštita potrebno od oko 80 odsto stanovništva, odnosno oko pet miliona građana.
U ovim otporima veoma je jak antivaskserski lobi, a dosta nedoumica proističe i zbog lažnih i kontradiktornih informacija od zvaničnih organa države i Kriznog štaba.
Dušan Tufegdžić, kopredsednik udruženja, ukazao je na nedelotvornost novih lokalnih vlasti posle stotinu dana od njihove inauguracije i pokradenih izbora.
Krajnje neprimereno je da Ustavni sud donosi odluku o neregularnosti referenduma o povraćaju poreza na imovinu, jer je time bilo obuhvaćeno sto hiljada građana Šapca. Pitanje je kako će se finansirati mesne zajednice, jer to sada praktično zavisi od odluke gradskih vlasti i saveta mesnih zajednica koji su listom kadrovi SNS.
On je podsetio da su nakon osvajanja vlasti naprednjaci otpustili sve ranije zaposlene na određeno vreme u gradskoj upravi, i zaposlili svoje kadrove. Čak se insistira i preti onima koji su zaposleni na neodređeno vreme da se priklone SNS, iako je svima jasno da je došlo do kriminalne izborne krađe.
Tufegdžić je posebno ukazao na pretnju od zagađivanja čitave Mačve od otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra. Kako je napomenuo planirana je deponija na 160 hektara sa 1,5 miliona tona jalovine, i to na svega 200 metara od reke Jadra koja je pritoka Drine.
S druge strane Drina utiče na dve trećine podzemnih voda u Mačvi. Čitav ovaj izrazito poljoprivrdni kraj nalazi se na podzemnom jezeru odakle se crpe vode za navodnjavanje sa svega pet metara dubine. Pri tom šabački vodovod se snabdeva sa tzv. cerske žice, podzemnog toka Drine, sa više od 300 litara čiste pijaće vode u sekundi.
Planirano je da se za proizvodnju litijuma koristi čak 300.000 litara sumporne kiseline, što bi nesumnjivo uticalo na trajne posledice zagađenja čitavog kraja.
Uz to država se ponaša kao zastupnik interesa korporacije Rio Tinto, usklađujuću zakonske odredbe sa interesima ove korporacije. O tome doovoljno govori što još nisu urađene ni osnovne ekološke studije o posledicama eksploatacije litijuma.
S obzirom na nisku stopu rudne rente neprihvatljivo je da se žrtvuje na hiljade hektara plodne zemlje i osnovnog prihoda znatnog broja domaćinstava za interes ove korporacije, i pri tome nanese nenadoknadiva šteta za buduće generacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.