Šabački trg je planiran i građen po meri građana 1Foto: sabac.rs

Gradski trg u Šapcu ponos je Šapčana pre svega zato što je otvoren za sve manifestacije kao i za igru dece.

Četiri decenije Šapčani su čekali da dobiju gradski trg po svojoj želji. Istina, ovde su bili značajni politički skupovi sa po desetak hiljada građana. Ali, polovina trga korišćena je za parking, a u drugom delu bile su velike žardinjere.

Čak je i ploča postavljena 1970. godine povodom pola milenijuma postojanja Šapca kao grada bila zarasla u šiblje. Po urbanističkom planu koje su vodile dve arhitektkinje iz Beograda trebalo je čak da se izgradi i dvospratna zgrada na samo desetak metara od Hotela „Sloboda“. Oko hiljadu Šapčana potpisalo je tada peticiju protiv ovog nakaradnog projekta.

Sve se promenilo dolaskom Nebojše Zelenovića za gradonačelnika, pre pet godina, kada je pružio šansu mladim šabačkim arhitektama i urbanistima. Gradski trg izgrađen je jeftinim građevinskim materijalom, betonom, a jedan deo ofarban je pastelnim bojama.

Gradnja je trajala svega 75 dana, koštala je 400.000 evra, a sto hiljada evra dato je za fontanu. To znači da je šabački trg, koji je veći od beogradskog Trga republike, koštao, kako je to nedavno Nebojša Zelenović rekao u Beogradu, dvadeset puta manje i nije bilo nekih reklamacija i nefunkcionalnosti, kao što se desilo već petnaest dana nakon otvaranja Trga republike u Beogradu.

Šabački centralni trg je veoma funkcionalna površina, dostupna svima, a pogotovo deci za igru. Drugi deo potpuno je otvoren za šetnju, okupljanja, igru, fudbal ali i za vožnju trotinetima i rolera. Okolo Trga posađene su sadnice drveća, a na istočnoj strani je zelena površina sa cvećem i ukrasnim šibljem. Tu je i fontana sa spomenikom šabačkim odličjima, ordenima Francuske, Čehoslovačke i Karađorđevom zvezdom za herojstvo i stradanja u Prvom svetskom ratu. Takođe, s jedne strane vodi biciklistička staza, što otvara mogućnost pristupa i ovoj vrsti saobraćaja.

Od neizglednih starijih zgrada trg je odvojen rešetkastom ogradom sa bršljanom, a postavljeni su i veliki panoi za izložbe. Važno je da su tu postavljene i klupe za odmor, a u blizini su i fino oblikovane česme sa pijaćom vodom. Ono što daje poseban utisak na ulazu na trg, sa zapadne strane, postavljen je spomenik sa uklesanim stihovima Jovana Jovanovića Zmaja iz poeme „Svetli grobovi“, a simbolično tu je i crna ploča sa stotinu otvora. To su prozraci, i pobeda svetlosti nad tamom, a zvanični naziv je Trg šabačkih žrtava.

Najlepša slika trga je kada se ovde okupi po hiljadu predškolaca koji se opraštaju od svojih vaspitačica, srednjoškolci ovde priređuju veliki maturski ples, okupljaju se i deca da podrže svoje drugare koji se bore protiv najopakije bolesti, ovde svoja igračka umeća predstavljaju karnevalske trupe a svoju inauguraciju ima i predsednik Čivijaške republike.

Takođe, ovde se po drugi put organizovala Zona Novog Optimizma, skupovi po ugledu na staru Atinu i otvorenu demokratiju.

Pohvale iz Danske

O lepoti i arhitektonskoj vrednosti Šabačkog trga pohvalne ocene dali su gradonačelnik i glavni urbanista Kopenhagena, a danska arhitektura je poznata u svetu, čuveni beogradski arhitekta Dragoljub Bakić, mr Vesna Lalić, sa njujorškog Kolumbija univerziteta, istakavši da se arhitektura mora podrediti željama i interesima građana. Takođe i brojni turisti koji posete Šabac imaju samo reči hvale za trg.

Tekstovi su deo projekta „Šabac Šapčanima – Za kvalitetniji život“, koji se sufinansira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari