Šabić: Korišćenje "kečera" nosi veliki rizik kršenja Ustavom garantovanih prava građana 1foto FoNet

Predsednik Civilnog odbora za zaštitu ljudskih prava, advokat Rodoljub Šabić ocenio je danas da korišćenje IMSI „kečera“, uređaja koji omogućavaju masovno prikupljanje podataka sa mobilnih telefona građana, nosi „veliki rizik kršenja“ njihovih Ustavom garantovanih prava.

Šabić je u pisanoj izjavi ocenio da su Vlada Srbije, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Bezbednosno-informativna agencija (BIA) „dužni“ da građanima navedu, „ako uopšte mogu“, legalne osnove za nabavku tih uređaja i njihovu primenu.

„Upotreba takozvanih ‘kečera’ omogućava lako izigravanje ustavnih odredbi kojim se garantuju zaštita podataka i tajnost komunikacije i obesmišljava odredbe Zakona o elektronskim komunikacijama o bezbednosti i integritetu elektronskih komunikacija pa bi i i Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti i RATEL morali da obaveste javnost da li uopšte i kakvim informacijama o tome raspolažu i da li s tim u vezi nešto preduzimaju“, naveo je Šabić.

Bivši poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti dodao je da se „ne može i ne sme ignorisati prisutna sumnja da se, suprotno ustavnim i zakonskim garancijama, ‘kečeri’ koriste za masovno nezakonito lociranje, presretanje komunikacije i obradu ličnih podataka građana, u aktuelnim prilikama pogotovo učesnika građanskih protesta“.

„Ustav garantuje nepovredivost sredstava komuniciranja i dozvoljava odstupanje samo na osnovu odluke suda, samo ako su neophodna radi vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predviđen zakonom“, naveo je Šabić.

Dodao je da shodno toj ustavnoj odredbi, policijski nadzor mobilnih komunikacijapodrazumeva sudsku naredbu i posredovanje mobilnog operatora „koji s tim u vezi ima odgovarajuće obaveze“.

„Legalno je da se obrađuju podaci samo sa ciljanog aparata, odnosno lica čiji nadzor je odobren sudskom odlukom i onih koji sa njim stupaju u komunikaciju. Suprotno tome, kada se IMSI ‘kečeri’ koriste na mestima okupljanja velikog broja ljudi oni prikupljaju podatke sa svih uređaja koji se nalaze u krugu od više stotina metara a ne samo sa pojedinih, ciljanih uređaja. Tako je ‘pod firmom’ legalnog praćenja samo jednog moguće istovremeno obrađivati podatke ogromnog broja lica, ne samo bez sudske odluke i znanja operatora, već bez ikakve kontrole“, upozorio je Šabić.

Ocenio je da to može biti izvor „teških zloupotreba“ i da je „potencijalno i realno vrlo opasno“.

„Pogotovo ako se zna da ova oprema ne omogućava samo presretanje poziva i poruka i lociranje već i ometanje signala, dešifrovanje komunikacija, identifikaciju glasa čak i daljinsku aktivaciju mikrofona na telefonu“, naveo je Šabić.

Balkanska istraživačka mreža Srbije (BIRN) objavila je ranije da je Srbija tokom protekle decenije uvezla više od 20 IMSI ‘kečera’ (International Mobile Subscriber Identity-Catcher), uređaja koji omogućavaju prikupljanje podataka sa svih mobilnih telefona u određenom području.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari