Šabić: Loša verzija Nacrta zakona o zaštiti podataka o ličnosti 1Foto: Medija centar

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić izrazio je danas ozbiljnu zabrinutost povodom poslednje verzije Nacrta zakona o zaštiti podataka o ličnosti, ocenivši da je i ta verzija ostala ispod potrebnog minimalnog i prihvatljivog nivoa.

Ministarstvo pravde nedavno je na svom veb sajtu objavilo verziju Nacrta zakona, uz ocenu da predstavlja „usaglašen tekst sa komentarima Evropske komisije i Eurojust“.

U saopštenju poverenik je ocenio da veoma ozbiljne razloge za zabrinutost predstavljaju kako sama sadržina zakona tako i način na koji se on priprema, odnosno navodno vodi javna rasprava o njemu.

Šabić je naveo da treća verzija, iako izmenjena, izražava kontinuitet sa dve ranije predstavljene, loše i napuštene verzije zakona.

On je rekao da će u predviđenom roku dostaviti „obimno“ mišljenje o Nacrtu i javno ga objaviti, ali da već na prvi pogled jasno da je reč o tekstu koji ignoriše najvažnije primedbe, da je praktično neupotrebljiv i da bi usvajanje takve verzije unelo „dodatnu konfuziju u inače konfuzan pravni poredak i ozbiljno ugrozilo zaštitu ljudskih prava“.

Prema njegovim rečima, posebnu pažnju zaslužuje ocena Ministarstva da je reč o tekstu „usaglašenim sa komentarima Evropske komisije i Eurojust“.

Šabić je ocenio da minimum korektnog odnosa prema javnosti podrazumeva da Ministarstvo objavi te komentare, pogotovo imajući u vidu da Ministarstvo do sada ta mišljenja ne samo da nije pominjalo nego je na zahteve za slobodan pristup informacijama u vezi s tim izričito odgovorilo da mišljenje nije dobilo.

„Imajući u vidu nezvanične ali pouzdane informacije s tim u vezi, poverenik ocenjuje da tvrdnja Ministarstva ne odgovara istini i da bi nas mogla dovesti u još jednu, ni malo poželjnu situaciju štetnu i po prava građana i po ugled zemlje“, piše u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari