Dom zdravlja i istureno odeljenje užičke Bolnice u Novoj Varoši bili su pre nekoliko dana domaćini ovogodišnjeg, 32. po redu, Sabora lekara jugozapadne Srbije i severne Crne Gore, na kojem se okupilo oko 150 učesnika iz Prijepolja, Priboja, Pljevalja, Berana, Bjelog Polja i grada domaćina.


Na svečanosti otvaranja Sabora, koja je upriličena u novovaroškom Domu kulture prošlog petka, dobrodošlicu učesnicima skupa poželela je dr Sanja Vranić, direktorka Doma zdravlja u gradu na padinama Zlatara. Ona je prisutne najpre podsetila o istorijatu Sabora lekara, koji ima bogatu tradiciju i prvi put je održan 1971. godine. Ideja o organizovanju ovog skupa potekla je sa ciljem proučavanja etnopatologije jugozapadne Srbije i severne Crne Gore, uz učešće lekara sa ovog područja i uz pomoć i podršku stručnjaka značajnih zdravstvenih institucijaove dve, sada odvojene države.

– Daleko smo stigli u odnosu na davnu 1972. godinu kada je u Novoj Varoši održan drugi Sabor lekara. Od nerazvijene zdravstvene zaštite i niske zdravstvene prosvećenosti stanovništva tokom prve polovine prošlog veka, kada su se tadašnji malobrojni lekari borili protiv pegavog tifusa, sifilisa, tuberkuloze, preko izgradnje bolnice, i formiranja Doma narodnog zdravlja 1953. godine, njegovog prerastanja u Medicinski centar Nova Varoš 1965. sve do pripajanja Zdravstvenom centru Užice 1990. godine. Predanim radom naših predhodnika i nas samih, stigli smo tako do današnjeg dana, kada i pored skromnosti, ipak, možemo reći da imamo razvijen i savremeno opremljen Dom zdravlja sa 30 zaposlenih lekara, kao i istureno odeljenje Bolnice i Koronarnu jednicu, sa pet lekara – rekla je dr Vranić , uz ocenu da je kvalitet zdravstvene zaštite u novovaroškom kraju danas na visokom nivou, a da lekari istrajavaju u svojoj misiji humanosti, na koju su se zakleli, što ih, prema njenim rečima, čini ispunjenim, kako njih same, tako i one kojima je ta pomoć potrebna.

Učesnike skupa pozdravio je i Miloš Božović, generalni direktor Zdravstvenog centra Užice, koji je tom prilikom podsetio na značaj ovakvih i sličnih susretanja, jer su oni najbolja prilika da se razmene iskustva i steknu nova znanja u oblasti savremene medicine. Sabor lekara zvanično je proglasio otvorenim Slaviša Purić, predsednik opštine Nova Varoš. On je istakao da je segment zdravstva jedan od prioriteta u radu lokalne samouprave, koja investira značajna sredstva kako bi se u zlatarskom kraju podigao nivo zdravstvene zaštite stanovništva, a zdravstvenim radnicima odao priznanje za, kako je rekao, visoku odgovornost koju iskazuju u ovim teškim vremenima.

Prvog dana Sabora stručno predavanje u radnom delu skupa održao je profesor dr. Ivan Dimitrijević, koji je učesnicima govorio o edukaciji lekara i zdravstvenih radnika u oblasti dijagnostike i lečenja bolesti zavisnosti. Nakon njegovog izlaganja usledile su brojne prezentacije i diskusije učenika Sabora iz različithh oblasti, dok je naredni dan bio rezervisan za predavanje profesora dr. Branislava Nestorovića, koji je govorio o novinama u terapiji akutnog napada astme kod dece, mr.sci. dr Aleksandre Vraćarić, pedijatra-pulmologa, i docenta profesora dr Nenada Ilijevskog, sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje. On je učesnicina Sabora približio temu neinvazivne dijagnostike periferne okluzivne arterijske bolesti. Na kraju dvodnevnog sabora, održan je i kurs, čija je okosnica bila uloga primarne zdravstvene zaštite u prevenciji hroničnih nezaraznih bolesti.

Umetnički program

Svečanosti je, inače, predhodio prigodan umetnički program, koji je pripremila pesnikinja i profesorica Gordana Boranijašević, a izveli učenici OŠ “Živko Ljujić“ iz Nove Varoši.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari