Izborni Sveti arhijerejski sabor SPC na kome će se birati novi patrijarh trebalo bi da se sastane 18. februara 2021, najverovatnije u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, ako to situacija sa pandemijom virusa korona bude dozvoljavala.
To je odlučeno juče na sednici Sinoda, prvoj posle oporavka od kovida 19 predsedavajućeg „crkvene vlade“ mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma (Jevića), nezvanično saznaje Danas u visokim crkvenim izvorima.
Ukoliko se ovaj datum ispoštuje, novi poglavar SPC biraće se u ustavnom roku od tri meseca od upokojenja patrijarha Irineja koji je, kako je zvanično saopšteno, preminuo 20. novembra.
Prema trenutnoj situaciji, pravo glasa na Izbornom saboru imaće 43 arhijereja – eparhijskih i vikarnih, dok njih 34 ispunjava uslove da budu birani – minimum pet godina staža u samostalnom vođenju eparhije.
„Penzionisane“ vladike nemaju ni pravo glasa ni pravo da budu birani. Za trojnu kandidaturu u drugom krugu biće potrebna najmanje 22 glasa.
Svaki od potencijalnih kandidata teoretski ima šanse da bude izabran za patrijarha, ali u crkvenim krugovima nezvanično tvrde da u predizbornu kombinatoriku za „belu panu“ treba uračunati i razne planove i ambicije pri popunjavanju preostale dve upražnjene eparhije koliko već u maju na redovnom prolećnom Saboru.
Upražnjenom Arhiepiskopijom beogradsko-karlovačkom, u skladu sa crkvenim Ustavom, upravlja poglavar SPC.
Pored patrijarha Irineja, od posledica virusa korona preminuli su i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (Radović) krajem oktobra i episkop valjevski Milutin (Knežević) početkom aprila.
Iako u crkvenim krugovima podsećaju da poslednja dva puta za poglavara nisu izabrani „favoriti“, u medijima su se već pojavila imena arhijereja kojima se daju najveće šanse da sednu na tron Svetog Save.
Prodržavni mediji u prvi plan stavljaju mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija (Perića), koji je ranije negirao spekulacije da je „državni projekat za novog patrijarha“.
Takođe isti izvori pominju i mitropolitovog duhovnog oca episkopa bačkog Irineja (Bulovića), portparola i člana Sinoda SPC.
U crkvenim krugovima, mnogi prednost daju episkopu budimljansko-nikšićkom Joanikiju (Mićoviću), trenutno i administratoru Mitropolije crnogorsko-primorske, zbog čeka neki misle da je on potrebniji u Crnoj Gori nego u Beogradu.
Danasovi izvori procenjuju da je odnos snaga u Saboru uravnotežen, što možda daje za pravo pojedinim crkvenim sajtovima koji prognoziraju da će proći „kandidat“ koji bude prihvatljiv za sve strane i tu vide šansu za episkopa braničevskog Ignatija (Midića).
Do izbornog Sabora biće još vremena za ozbiljniju „predizbornu kampanju“, koju ne treba očekivati pre patrijarhovog četrdesetodnevnog parastosa i eventualno božićnih praznika.
Mada, iako je Crkva još u žalosti, neke vladike, poput episkopa bihaćko-petrovačkog Sergija (Karanovića) već su počele da objavljuju autorske tekstove sa pohvalama predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
U političkim i crkvenim krugovima niko nema dilemu da će Andrićev venac 1 biti možda i najvažnija adresa koje će pokušati da utiče na izbore u SPC, čemu treba pridodati i druge spoljne uticaje, kao i unutrašnju složenost odnosa u samom Saboru srpskih arhijereja.
U utorak parastos patrijarhu Irineju
Sinod je juče odlučio da se zaupokojena saborna sveta liturgija i četrdesetodnevni parastos patrijarhu Irineju služe u utorak, 29. decembra u Hramu Svetog Save na Vračaru. Liturgija bi trebalo da počne u devet sati, a parastos posle nje oko 11 sati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.