Planovi Arapa za naoružavanje sirijske opozicije mogli bi da naiđu na živi zid u SAD i drugim zemljama gde preovladava mišljenje da bi slanje oružja moglo da dovede do građanskog rata i izazove požar u regionu.



Saudijska Arabija i Katar nagovestile su početkom nedelje da su spremne da pomognu sirijskim pobunjenicima. Kuvajtski parlament je čak juče usvojio neobavezujuću rezoluciju koja poziva vladu da obezbedi oružje za sirijske pobunjenike i prekine veze sa Damaskom. Sirijski opozicioni Nacionalni savet najavio je formiranje „ministarstva odbrane“ u cilju ujedinjenja pobunjeničkih snaga pod centralnom političkom komandom.


Obamina administracija javno insistira da je ekonomski i diplomatski pritisak najbolji način da se sirijski predsednik Bašar Asad natera na kapitulaciju. Jedan visoki arapski diplomata, kako prenosi Vašington post, navodi da su ljudi „sve više frustrirani, da shvataju da diplomatija nije dovoljna“.

Saudijska Arabija i Katar, kaže ovaj diplomata, spremni su da se „pokrenu u roku od nekoliko dana ili nedelja“, a „eventualno odlaganje biće više logističke nego političke prirode“. Saudijci u mogućem Asadovom padu vide šansu za nanošenje udarca Iranu. Katar, koji je odigrao vodeću ulogu u naoružavanju libijske opozicije protiv Muamera Gadafija, pokušava da se dodatno nametne kao spoljnopolitički igrač.

Uprkos tome što se SAD javno protive naoružavanju pobunjenika, diplomate na Bliskom istoku smatraju da Obamina administracija u suštini nema ništa protiv toga da pojedine nacije snabdevaju oružjem Asadove neprijatelje.

„Mislim da niko neće ustati i vrištati u znak protivljenja“, kaže jedan arapski diplomata, prenose američki mediji. Državna sekretarka Hilari Klinton, „ne bi zaustavila Saudijce u njihovoj nameri“, kategoričan je ovaj sagovornik Njujork tajmsa. Administracija razmatra da uputi sirijskoj opoziciji pomoć u vojnoj obuci, komunikacionu opremu, sličnu onoj koju je davala libijskim pobunjenicima.

Arapi su podeljeni oko toga treba li snabdevati oružjem sirijsku opoziciju. Generalni sekretar Arapske lige Nabil Elarabi kazao je juče u Kairu da ta organizacija nema veze sa naoružavanjem i da se on lično protivi „upotrebi nasilja“ u Siriji. Elarabi je naveo da sankcije i humanitarna pomoć SAD-a i drugih zemalja imaju za cilj da pojačaju izolaciju Asada i pozvao opoziciju da se ujedini.

Vojska nema dovoljno ljudstva

Homs – Sirijska vojska juče je zauzela glavna uporišta pobunjenika u Homsu, čime su se stekli uslovi da krene ka njihovim uporištima na severu zemlje. Povlačenje pobunjenika smatra se značajnom pobedom za predsednika Asada. Sirijska vojska „nije dovoljno jaka da se bori odjednom u celoj zemlji, ali je dovoljno snažna da se suprotstavi civilima i dezerterima sa lakim naoružanjem“, kaže Akil Hašem, penzionisani sirijski general koji savetuje opozicioni Nacionalni savet. „Oni nemaju dovoljan broj vojnika da se bore na više frontova, stoga osvajaju jedan po jedan“, rekao je Hašem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari