Državni sekretar SAD Kondoliza Rajs, koja se zalaže za obnovu mirovnog procesa na Bliskom istoku prema modelu „mapa puta“, imala je „veoma plodne“ razgovore sa predsednikom Palestine Mahmudom Abasom. Rajsova je juče u Ramali izjavila da su Sjedinjene Države veoma posvećene obnovi pregovora o miru i stvaranju države Palestine.
Državni sekretar SAD Kondoliza Rajs, koja se zalaže za obnovu mirovnog procesa na Bliskom istoku prema modelu „mapa puta“, imala je „veoma plodne“ razgovore sa predsednikom Palestine Mahmudom Abasom. Rajsova je juče u Ramali izjavila da su Sjedinjene Države veoma posvećene obnovi pregovora o miru i stvaranju države Palestine. Arapske vlade od Amerike očekuju veći angažman u izraelsko-palestinskom sukobu, u zamenu za podršku politici Vašingtona u Iraku.
Vladajuća palestinska partija Hamas je, međutim, Rajsovu optužila za pristrasnost: portparol ove stranke Favzi Barhum kazao je da je cilj posete Kondolize Rajs Palestini da okrene Palestince jedne protiv drugih. Hamas i Abasov Fatah sukobljavaju se od januara prošle godine kada je Hamas pobedio na izborima, a Palestina izgubila finansijsku pomoć Zapada zbog odbijanja da prizna državu Izrael.
Buš odbacio zahteve za povlačenje iz Iraka
Vašington – Američki predsednik Džordž Buš upozorio je demokratsku opoziciju da ne pokušava da ukine fond za rat u Iraku, ocenivši da oni koji se protive novom planu treba da predstave svoj predlog. „Oni koji odbijaju da pruže priliku da se ostvari novi plan, imaju obavezu da predlože alternativu, koja bi bila uspešnija. Suprotstavljati se svemu a ništa ne predlagati je neodgovorno“, rekao je Buš u nedeljnom, redovnom radijskom obraćanju naciji.
Buš je ocenio da novi plan „ima važnu misiju koja će odrediti ishod rata u Iraku“. Odbacujući zahteve opozicije i američkog stanovništva za povlačenje trupa iz Iraka, Buš je najavio da će u tu zemlju poslati još 21.500 vojnika kako bi sprečio „rušenje“ Iraka. „Mobilisao sam više od 20.000 vojnika za Irak. Najveći deo njih, pet brigada, biće raspoređeni u Bagdadu“, izjavio je Buš. SAD sada u Iraku imaju 135.000 vojnika. Demokrate, koje imaju većinu u Kongresu, odbacile su novi Bušov strateški plan. Beta – AFP
Rajsova nije planirala da razgovara sa predstavnicima Hamasa, a prethodno je izjavila da su „ekstremističke snage pokušavale da onemoguće stvaranje Bliskog istoka u kojem bi Izraelci, Palestinci i drugi narodi živeli u miru u kojem demokratija može uspeti“. Ona je juče rekla da je jasno i glasno čula poziv arapskih lidera da se SAD više angažuju u izraelsko-palestinskom sukobu. Međutim, njena poseta Ramali nije uzrokovana problemima na širem području Bliskog istoka. „Stvaranje palestinske države potrebno je samo po sebi, a ne zbog nečeg drugog: Irana, Iraka ili bilo koje druge države“, istakla je Rajsova.
„Palestinski narod dugo je čekao na stvaranje sopstvene države. Ako ja i predsednik nešto možemo preuzeti da taj dan konačno dođe, zašto to ne bismo uradili“, upitala se državni sekretar. Abas je rekao da njegov narod neće prihvatiti privremenu državu, što je nedavno predložio Izrael. „Rekli smo sekretaru Rajs da odbijamo bilo kakvo privremeno rešenje, uključujući i tranzicionu fazu, jer to ne smatramo realnim“, rekao je Abas. On je ponovio da će raspisati prevremene parlamentarne i predsedničke izbore ako propadnu pregovori s Hamasom o stvaranju vlade nacionalnog jedinstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.