Sjedinjene Države su juče pozdravile gest turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana koji je uputio saučešće potomcima nastradalih Jermena 1915. godine, ocenjujući da to predstavlja korak napred ka pomirenju dva naroda. Erdoganovo saopštenje je „istorijsko javno priznanje patnje Jermena 1915. godine“, saopšteno je iz Stejt departmenta.


Erdogan je u sredu, uoči 99. godišnjice stradanja Jermena, uputio saučešće žrtvama, što je prvi takav potez jednog turskog zvaničnika povodom događaja u Turskoj 1915. godine. Istoričari procenjuju da je oko 1,5 miliona Jermena ubijeno za vreme i posle Prvog svetskog rata u Turskoj, što mnogi ocenjuju kao prvi genocid u 20. veku.

Turska negira da je reč o genocidu i tvrdi da je broj žrtava preuveličan i da su nastradali zapravo žrtve građanskog rata I nemira posle raspada Otomanskog carstva, što je dovelo do gubitaka na obe strane. Masovna ubistva Jermena obeležavaju se svake godine 24. aprila.

Turska nastavlja sa politikom „potpunog negiranja“ genocida 1915. godine, izjavio je juče predsednik Jermenije Serž Sarksjan. Genocid postoji „dok god naslednik Otomanskog carstva nastavlja politiku potpunog negiranja (stradanja Jermena)“, navodi se u Sarksjanovom saopštenju. Dodaje se da je negiranje zločina njegov nastavak i da samo priznanje i osuda (genocida) mogu da spreče ponavljanje takvih događaja. „Približavamo se 100. godišnjici genocida nad Jermenima. To za Tursku može da bude prilika da se pokaje i oslobodi tog tereta“, naveo je Sarksjan.

AZNAVUR: Ni priznanje, ni izvinjenje

Pariz – Francuski pevač jermenskog porekla Šarl Aznavur ocenio je juče da termin „saučešće“ koji je upotrebio turski premijer u poruci potomcima jermenskih žrtava 1915. „ne treba videti kao priznanje, a još manje kao izvinjenje“ za genocid. „Humanizam koji treba da upravlja odnosima među ljudima i, šire, narodima, nalaže da ta izjava bude prvi korak ka dijalogu koji nam je uskraćen već sto godina“, naveo je Aznavur u saopštenju.

„Međutim, obazrivost vodi zaključku da je taj izraz saučešća motivisan drugim razlozima, a ne toliko željenim dijalogom radi istorijske istine“, dodao je Aznavur (89). Aznavur, čije je pravo Šanur Vahinag Aznavurijan, postao je 2009. godine ambasador Agencije UN za obrazovanje, nauku i kulturu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari