Najveća smrtnost i siromaštvo dece, kao i stopa trudnoće maloletnica, zabeleženi su u SAD, uprkos činjenici da ta zemlja troši više novca po detetu od Švajcarske, Japana, ili Holandije, pokazalo je istraživanje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

OECD, sa sedištem u Parizu, tražila je od SAD da preusmere više novca iz federalnog budžeta na decu mlađu od šest godina, kako bi poboljšale njihovo zdravlje i obrazovne mogućnosti. Izveštaj „Učinimo više za decu“ prvo je ispitivanje te organizacije koje se tiče životnih uslova dece u 30 zemalja članica.

SAD godišnje troše u proseku 140.000 dolara po detetu, što je više od proseka zemalja članica OECD, koji iznosi 125.000 dolara. Međutim, istraživanje OECD pokazalo je da većina tog novca odlazi na decu uzrasta između 12 i 17 godina. Ulaganje SAD u decu mlađu od šest godina, što je po oceni OECD uzrast presudan za dalji razvoj deteta, daleko je iza drugih zemalja i iznosi svega 20.000 dolara po detetu. Prosek OECD je 30.000 dolara. „Bolja ravnoteža u ulaganju između kategorija najmlađih i adolescenata pomogla bi dugoročno unapređenju zdravlja, obrazovanja i dobrobiti sve dece“, piše u izveštaju OECD. Kao rezultat navedenih podataka, smrtnost dece u SAD je manja samo od Meksika, Turske i Slovačke, dok je siromašno 21,6 odsto dece, duplo više od proseka OECD. Kada se radi o maloletnim trudnoćama, njih je u SAD tri puta više nego što je prosek OECD, a među zemljama članicama OECD ispred Amerike je samo Meksiko. Šef Instituta za istraživanje siromaštva pri Univerzitetu u Viskonsinu Timoti Smiding smatra da SAD najviše troše na zdravstvenu zaštitu, tako da ne preostaje mnogo novca za programe podsticanja zapošljavanja.

On je, takođe, istakao da se mnogo dece u SAD rađa „slučajno“. „Mlade žene treba da nauče da sačekaju da završe srednju školu, a ne da imaju dete u 18. ili 19. godini. Upravo te siromašne, neudate majke rađaju najviše beba u SAD“, rekao je Smiding. Prema istraživanju, od ostalih članica OECD, Francuska, Nemačka, Britanija i Belgija troše više na decu od SAD, dok Švajcarska, Irska, Australija i Italija troše manje. Zemlje koje najviše ulažu u decu starosti do šest godina su Mađarska, Finska i Slovačka. Britanija, kao i SAD, najviše novca troši na decu starosti između 12 i 17 godina, ali se ta ostrvska zemlja istovremeno bori sa velikim procentom maloletnih alkoholičara i trudnoća. U Britaniji čak 33 odsto maloletnika ima „problem sa pićem“, što je znatno iznad proseka OECD koji iznosi 20 odsto i američkog od 12 odsto, pokazalo je istraživanje OECD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari