Sjedinjene Država započele su neočekivanu diplomatsku inicijativu u Evropu, apelujući na NATO da što pre ponudi Ukrajini i Gruziji članstvo u Alijansi i bez insistiranja na ispunjenju duge liste zahteva, navode diplomate iz NATO. Američki državni sekretar Kondolisa Rajs u dugom telefonskom razgovoru sa francuskim, nemačkim i drugim evropskim predstavnicima, zatražila je od njih da se saglase i što pre odobre proces pristupanja Tbilisija i Kijeva NATO.

Ovakav predlog Vašingtona nailazi, međutim, na značajne prepreke. Na sastanku NATO u Bukureštu u Rumuniji u aprilu SAD nisu uspele da ubede NATO da ponudi Ukrajini i Gruziji uobičajen proces pristupanja poznat kao akcioni plan. Umesto toga, lideri NATO saglasili su se da će se jednog dana svaka država priključiti Alijansi bez vremenskih okvira.

Neke članice NATO ukazale su da nisu voljne da odustanu od formalnog procesa, koji uključuju neophodne reforme oružanih snaga, odvajanje civilnih i vojnih ovlašćenja i punu transparentnost povodom komandne strukture.

Francuska, Nemačka, Norveška, Luksemburg, Španija, Italija i još četiri države izrazile su protivljenje ideji SAD na sastanku u utorak o ubrzanom prijemu dve države u članstvo. Sledeća runda pregovora zakazana je za narednu nedelju.

Avgustovski rat između Gruzije i Ukrajine, kolaps ukrajinske vlade i duboke podele u Ukrajini povodom pristupanja NATO, ostavilo je mnoge diplomate u dubokoj sumnji da bi se Ukrajini i Gruziji moglo ponuditi članstvo bez akcionog plana. Predlog Rajsove iznenadio je mnoge diplomate. Nemačka tvrdi da nije pravo vreme ponuditi bilo kojoj zemlji članstvo bez akcionog plana, čemu se protivi i Rusija. Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da nijedna zemlja nije spremna, dok su glas protiv izrazile i Francuska, Italija, Španija i druge članice. Poljska, baltičke države, Češka i još nekoliko zemalja podržavaju stav SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari