"Mi smo predviđeni za žrtvovanje": O tvrdnjama Ambasade Nemačke u Beogradu da "veoma ozbiljno shvata" zabrinutost građana zbog litijuma 1Foto: Shutterstock/Baloncici

Na pitanje da je Ambasada Nemačke saopštila da „veoma ozbiljno“ shvata zabrinutost stanovništva Srbije u vezi sa rizicima po životnu sredinu od iskopavanja litijuma, sagovornici Danasa kažu da je to smešno i žalosno, i poručuju da se litijum u Srbiji neće kopati.

Prema rečima Milana Ćulibrka, uredika rubrike ekonomija u Radaru, ova izjava Ambasade Nemačke deluje smešno i žalosno.

„Kancelar Nemačke Olaf Šolc dolazi u Srbiju da da punu podršku predsedniku Aleksandru Vučiću i njegovoj nameri da iskopava litijum ovde, a nemačka to ne radi. U međuvremenu se ispostavilo da su u Nemačkoj jako zabrinuti zbog planova otvaranja sličnih rudnika. A ova zabrinutost Ambasade Nemačke, više bih voleo da je zabrinuta Vlada Srbije nego oni“, poručio je Ćulibrk.

Martin Bežinarevića, odbornik u Skupšini Majdanpeka, kaže da je Nemačka „zabrinuta“ za mišljenje naroda u Srbiji, ali takođe kaže da će se litijum kopati.

„U Majdanpeku su takođe „zabrinuti“ za mišljenje naroda ali ništa ne rade kako bi sredili dotok vode. Tako sam i ja vrlo zabrinut za lokalnu i Republičku vlast i njihove lobiste iz Nemačke ali bih najradije da ih vidim iza rešetaka“, poručio je Bežinarević.

Prema rečima Zlatka Kokanovića iz „Ne damo jadar“, Nemačka ima svoje standarde i svoju ekologiju koji se poštuju.

„U Nemačkoj neće da eksploatišu svoj litijum, a kod nas, pošto vidimo kakve institucije imamo, i kakvi su nam zakoni, kod nas je to prihvatljivo, pošto daleko od srca manje boli. Mi smo na periferiji Evrope, i mi smo predviđeni za žrtvovanje na konto zdravlja njihove dece i čiste životne sredine, a sve na konto oslobađanja zavisnosti od Kine. Nama je to jasno, ali mi moramo da im pošaljemo jasnu poruku „Nećete kopati“. Nećete kopati kod nas, zato što imate svoj u Nemačkoj, višestruko puta više nego kod nas. Kopajte tamo, ali zakoni i vladavina prava su pravi zakoni kod vas i vi ne možete da ispoštujete standarde koji zakon propisuje“, poručio je Kokanović.

Podsećamo, na pitanje portala Nova.rs o stavu o protestima koji se održavaju širom Srbije zbog najave iskopavanja litijuma i postupanju državnih organa prema aktivistima, nemačka ambasada je odgovorila da je dešavanja pažljivo pratila i da kritičkim glasovima mora biti omogućeno da se čuju, bez straha od zastrašivanja.

„Mirni protesti i sloboda izražavanja su osnovna prava i deo procesa formiranja mišljenja u jednom demokratskom društvu. Zabrinutost stanovništva Srbije u vezi sa rizicima po životnu sredinu shvatamo veoma ozbiljno“, navedeno je u odgovoru.

Ambasada je dodala da je važno da se u projektima u Srbiji, kao i u planiranim projektima za dobijanje litijuma u Nemačkoj, poštuju strogi ekološki standardi te da je Berlin spreman da stavi na raspolaganje svoju ekspertizu.

Tokom posete nemačkog kancelara Olafa Šolca Srbiji 19. jula potpisan je Memorandum o strateškom partnerstvu EU i Srbije u oblasti održivih sirovina.

Poslednjih mesec dana u brojnim mestima u Srbiji održani su protesti protiv projekta „Jadar“ kompanije Rio Tinto, ali i protiv iskopavanja litijuma u Srbiji tokom kojih je traženo da država usvoji zakon o zabrani istraživanja i iskopavanja litijuma i bora.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari