Beograd – Iako su alternativne sankcije Krivičnim zakonom usvojene još januara 2006. počeće da se primenjuju tek od danas, jer su se tek sada stvorili uslovi za izvršenje takvih presuda. U prostorijama u Karađorđevoj ulici u Beogradu ubuduće će raditi Poverenička služba za sprovođenje alternativnih sankcija.
Ona će biti direktno odgovorna da oni građani, nedavno osuđeni na uslovnu kaznu do tri godine ili novčanu kaznu, mogu da je izdržavaju u nekom od gradskih komunalnih preduzeća ili nekoj od socijalnih ustanova i to u vidu društveno korisnog rada. Uvođenje ovakve službe spasiće mnoge ljude zatvora, a oni će pri tom biti i značajno korisni za društvo.
– Naše krivično zakonodavstvo podrazumeva dve krivične sankcije: prva je rad u javnom interesu, a druga zaštitni nadzor. Zadatak poverenika biće da razgovara sa osuđenim osobama i poslodavcima i to sve u skladu sa sudskom odlukom. Maksimalna kazna koju sud može da izrekne osuđeniku je 60 sati društveno korisnog rada mesečno ili 360 sati ukupno – kaže za Danas Damir Joka, načelnik Odeljenja za tretman i alternativne sankcije Uprave za izvršenje zavodskih sankcija Ministarstva pravde.
U Srbiji su prema nekim podacima donete 34 ovakve presude, mada Joka kaže da ih je sada sigurno još više, od toga 10 u beogradskim sudovima, ali da njihova primena tek treba da počne. Joka napominje da će Poverenička služba najpre krenuti da izvršava presude na teritoriji Beograda, a da će od naredne godine početi da se otvaraju i regionalni centri u Novom Sadu, Nišu, Subotici, Leskovcu, Valjevu.
Da bi alternativne sankcije u Srbiji uopšte mogle da zažive neophodno je da Poverenička služba počne da sarađuje sa preduzećima, koja su spremna da „zaposle“ osuđene osobe.
– Tokom naredne nedelje trebalo bi da razgovaramo s direktorima komunalnih preduzeća iz Beograda, ali i nekih socijalnih ustanova, jer njima je najviše u interesu da sarađuju sa nama. Sakupljanje lišća, krečenje fasada, košenje trave – sve je to nešto što bi osuđenici mogli da rade. To je mnogo bolje za osobe koje su osuđene za lakša krivična dela, nego ih oterati u zatvor. Jer ako je neko osuđen zato što je krao struju, kakav je to kriminalac, pa on ima porodicu i decu, zar da zbog tako nečega završi u zatvoru – naglašava Joka.
On ističe da ni društvo ni porodica ne dobijaju ništa ako osobu pošalju u zatvor.
– On će se posvađati sa ženom, poremetiće se odnosi i sa decom, izgubiće posao, porodica neće moći da se izdržava, osuđenik će biti u zatvoru, imaće gde da prespava, da gleda TV, šeta i hrani se. Postavlja se pitanje ko je tu kažnjen – naglašava načelnik Odeljenja.
Dobra strana ovog kažnjavanja, napominje Joka, jeste i to što posle pet ili deset godina osuđenik može slobodno da dobije potvrdu iz suda da nije osuđivan, što mnogo znači za dalji normalan život.
Spasavanje sitnih prestupnika
– Mnogo njih je osuđeno zbog posedovanja manjih količina lakih droga i njih je šteta poslati u zatvor, direktno u kandže narkodilera. Imamo primer da je čovek priključio struju nakon što mu je ona isključena i za to je dobio 260 sati društveno korisnog rada koji mora da odradi za četiri meseca. Jedna osoba osuđena je zbog ispisivanja grafita u ulazu zgrade auto-sprejevima. Dovoljna kazna za njega je i da prekreči to što je napisao, a svaki odlazak u zatvor košta državu minimum 1.000 dinara dnevno – objašnjava za Danas Damir Joka, načelnik Odeljenja za tretman i alternativne sankcije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.