Nakon više od 15 beogradskih vila kojima je istekla prethodna zaštita kao značajnih kulturno-istorijskih zdanja, juče je na red došlo i rušenje vile na uglu ulica Janka Veselinovića i Hadži Melentijeve, kažu predstavnici Odborničke grupe Oslobodimo Vračar.
Kako navodi predsednik te grupe Konstantin Samofalov, ispred objekta se ne nalazi nikakva tabla sa informacijama, iako rušenje uveliko traje.
– Kulturno-istorijska celina Kotež-Neimar je u Evidenciji nepokretnosti pod prethodnom zaštitom bila do decembra 2020. godine, kada je ista istekla. Investitora i Zavod nije preterano zanimalo to što je reč o objektu od kulturno-istorijskog značaja za Vračar i Beograd. Oni su legalizovali urbanističko divljanje i haos. Stari biseri arhitekture se pod SNS vlašću svakodnevno pretvaraju u novogradnju jer investitori koriste pravni vakuum. Iako je vila bila u postupku utvrđivanja za kulturno dobro, Zavod za zaštitu spomenika nije obnovio statuse zaštite, već je prodata investitoru. I pre rušenja privatni vlasnik je na Fejsbuku reklamirao prodaju luksuznih stanova i novogradnju u Hadži Melentijevoj 72, gde je bio prikaz kako će kompleks izgledati, navodi za Danas Samofalov.
On dodaje da je vila u Hadži Melentijevoj 72 bila simbol opštine Vračar, a na njenom mestu će biti izgrađen objekat koji ima dve podzemne etaže, prizemlje, tri sprata i jedan uvučeni.
– Poslednjih nekoliko godina, brojne zgrade od izuzetne vrednosti, kao i one koje su uživale prethodnu zaštitu, našle su se na meti investitora i mahom su sve srušene. To je jedan udruženi zločinački poduhvat na relaciji Zavod-lokalne i gradske vlasti i investitori, zaključuje Samofalov.
Kako su mediji ranije pisali, pripreme za rušenje ove znamenite kuće otpočele su još u novembru prošle godine.
Udruženje za očuvanje Neimara tada je naglasilo da je tu vilu Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda vrednovao kao „objekat od posebne vrednosti“.
„Investitor je angažovao majstore koji izmeštaju instalacije za telekomunikacije i kablovsku televiziju sa skvera koji je donedavno bio javna zelena površina, a u međuvremenu postao privatna svojina investitora, i to uprkos činjenici da mu je 19. oktobra 2022. po drugi put odbačen zahtev za izdavanje građevinske dozvole“, upozorilo je u saopštenju Društvo za očuvanje Neimara.
Kako su tada preneli reporteri agencije FoNet sa lica mesta, tamo su zatekli stvari koje su iz vile iznete, a u dvorištu skele i građevinski materijal.
“Jedan od predstavnika investitora koji nije želeo da se predstavi, tvrdeći samo da on „nadležan“, rekao je reporteru FoNeta kako je sve spremno za rušenje, navodeći da se čeka dolazak mašine, ali nije precizarao vreme. Na pitanje da li postoji dozvola za izvođenje radova, rekao je: To je naš problem koji rešavamo, evo sve je u ovoj fascikli kod mene“, preneo je tada FoNet.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.