Bilo da ste samostalni preduzetnik, frilenser ili deo neke velike kompanije, recept za uspeh u IT sektoru je isti – pristup internetu i konstantno učenje, informisanje o aktuelnostima, povezivanje sa ljudima kroz konferencije i radionice, ali pre svega istrajnost i posvećenost.
Ovo su saveti koje su uspešni IT preduzetnici uputili mladima na konferenciji „Put od ideje do globalnog uspeha“ održanoj proteklog vikenda u Nišu.
Mladi IT preduzetnik Rade Joksimović, koji je bio jedan od predavača, ispričao je za portal Južne vesti kako je tekao njegov put do uspeha. U svet IT-a je ušao sa 16 godina zahvaljujući tome što je kao i većina njegovih vršnjaka sate provodio za računarom igrajući igrice, pa zato kaže da upravo to danas mladi moraju da iskoriste – odrastanje uz kompjutere.
Danas je jedan od najpoznatijih serijskih IT preduzetnika u jugoistočnoj Evropi, a karijeru je započeo slučajno, kada je napravio sajt za lokalnu firmu iz Beograda koja se bavila uvođenjem grejanja.
Pokušavao sam da saznam nešto više o toj firmi na internetu jer je trebalo da uvode grejanje u našoj porodičnoj kući. Nisam uspeo da ih pronađem, što mi je kao klincu bilo sumnjivo, pa sam sasvim slučajno ušao u razgovor sa vlasnikom te firme i pokušavao da mu objasnim da je budućnost na internetu i da je neophodno da njegova firma ima internet prezentaciju. Njemu se to dopalo tako da sam uspeo da zaradim svoj prvi novac, a da se pritom nikada pre toga nisam bavio tim poslom – objasnio je Joksimović.
Napominje da je tada shvatio da je to njegova budućnost i odlučio da želi da se bavi poslom koji je usko vezan za internet i nove tehnologije.
U svojoj 13-godišnjoj karijeri, Rade je pokrenuo i prodao 6 start-apova. Iako je započeo karijeru vrlo rano kao samouki programer, za samo 2 godine uspeo je da proširi poslovanje svoje prve kompanije u 43 zemlje na 4 kontinenta. Jedan je od osnivača start-ap kompanije „Loyalis Technologies“ koja posluje na svetskom tržištu, a bavi se internet kupovinom.
Ono što mi sad razvijamo je platforma gde želimo da uvežemo eksperte, konsultante, ljude koji su kreativni, mlade ljude, mlade kompanije, pa i velike kompanije, start-ape, digitalne agencije, dakle sve kompanije sa ovih prostora koje podržavaju naše ljude, želimo da radimo sa njima da pravimo rezultate na svetskom tržištu – rekao je Joksimović.
On je još istakao da je danas mladima lakše nego kada je on počinjao upravo zbog dostupnosti start-ap organizacija i preduzetnika poput njega, koje, kako kaže, mladi sa dobrom idejom uvek mogu da kontaktiraju i potraže pomoć.
“Mladi treba da iskoriste to što odrastaju uz računare”
Da je moguće naći posao u IT industriji bez obzira na završenu školu, često i bez adekvatnog CV-a pokazali su lični primeri mladih predavača. Do traženih veština u sektoru informacionih tehnologija može se doći i putem interneta, a ovakav način neformalnog školovanja omogućava svima da pohađaju IT kurseve, bez obzira na mesto iz koga su.
Razvoj tehnologije je omogućio da svako sa pristupom internetu može doći do literature koja je ranije bila dostupna samo na svetskim univerzitetima, tako da smatram da je obrazovanje i stalno usavršavanje u svom polju neophodno na današnjem konkurentnom tržištu. Konkurencija je velika, a sve više se ceni praktično iskustvo i spremnost na stalno usavršavanje – poručuje Joksimović.
Mladim ljudima sa dobrim idejama, osim potrebnih znanja iz oblasti informacionih tehnologija i brzog interneta, neophodna su i poznanstva koja mogu „skupiti“ posećivanjem različitih događaja koji okupljaju IT zajednicu, neki su od saveta upućeni mladim Nišlijama zainteresovanim za IT svet.
Smatram da ljudi treba da izađu iz svoje zone komfora. Istražujte svoja interesovanja, posećujte konferencije, seminare, aplicirajte za različite prakse i verujte da nikada nije kasno baviti se poslom koji vas ispunjava – kaže Joksimović.
Podstiču mlade da strast pretvore u posao
Podeljena u dva dela, konferencija At Niš donela je osim ličnih priča mladih preduzetnika i panel diskusiju na kojoj su uspešni IT-jevci iz Niša, koji sada rade za velike kompanije, takođe savetovali prisutne kako da iskristališu sopstvene ideje i unaprede veštine potrebne za ovu oblast.
Ovo je treća konferencija koju organizuje Komora mladih lidera i preduzetnika JCI Niš sa idejom da pomognu mladima da svoje ideje pretvore u uspešan posao, a organizatori kažu da je svake godine interesovanje Nišlija sve veće kada je reč o svetu IT preduzetništva. Član ove organizacije Marko Manojlović istakao je da nastoje da ovakvi skupovi postanu tradicija u Nišu.
Želimo da podstaknemo mlade da krenu da se bave poslovima iz IT struke i da ih motivišemo upravo primerima iz komšiluka, da tako pronađu svoje mentore i da vide da je moguće uspešno poslovati iz Niša – kaže Manojlović.
Ovakvim skupovima, dodaje, žele da podstaknu mlade sa juga Srbije na samozapošljavanje putem otvaranja sopstvenih firmi, start-apova, frilensiga, odnosno da strast pretvore u posao i zahvaljujući internetu i poznanstvima, koja im ovakve konferencije nude, uspešno pokrenu sopstveni posao ili postanu deo neke IT kompanije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.