Poslednjeg dana januara izraelska štampa objavila je otvoreno pismo Efraima Zurofa, direktora Centra Simon Vizental u Jerusalimu, ministru inostranih poslova Izraela Cipi Livni.
Na komemoraciji u Novom Sadu povodom 65. godišnjice racije Zurof je rekao da vlasti u Srbiji ništa ne čine da se ratni zločinac Šandor Kepiro, komandant žandarmerijskih jedinica za vreme tog masakra, izruči, mada je dobio uverenje da postoji čvrsta rešenost vlasti za podnošenje takvog zahteva Mađarskoj.
Poslednjeg dana januara izraelska štampa objavila je otvoreno pismo Efraima Zurofa, direktora Centra Simon Vizental u Jerusalimu, ministru inostranih poslova Izraela Cipi Livni.
Na komemoraciji u Novom Sadu povodom 65. godišnjice racije Zurof je rekao da vlasti u Srbiji ništa ne čine da se ratni zločinac Šandor Kepiro, komandant žandarmerijskih jedinica za vreme tog masakra, izruči, mada je dobio uverenje da postoji čvrsta rešenost vlasti za podnošenje takvog zahteva Mađarskoj. „Dobili smo uveravanja da će se preduzeti odgovarajuće mere, ali izostala je bilo kakva akcija“, rekao je Zurof.
Kepiro je učestvovao u deportaciji novosadskih Jevreja u koncentracioni logor Aušvic krajem Drugog svetskog rata. Posle rata pobegao je prvo u Austriju, zatim u Argentinu, a posle 60 godina vratio se u Mađarsku, gde i danas živi.
Zurof podseća ministra inostranih poslova Izraela da je mađarska vojska i žandarmerija 23. januara 1942. godine pobila 1.246 Novosađana u okviru likvidacije Srba, Jevreja i Roma u Vojvodini. Mađarski okupator je sa izuzetnom svirepošću ubijao svoje žrtve na raznim mestima grada, a najviše u Dunavu, načinivši rupu u ledu na minus 20 stepeni, gde su ljudi čekali u redu da ih ubace, a deca pitala roditelje kada će ih već ubiti, jer je čekanje na toj hladnoći neizdrživo.
Efraim Zurof takođe insistira na tome da Livni uloži energičan zahtev da se Kepiro izvede pred lice pravde. Ratni zločini ne zastarevaju i Kepiro, doktor prava, iako je prevalio devedesetu zaslužio je da ostatak života bude u zatvoru.
Zurof je u Beogradu pribavio dokument iz kojeg se vidi da je ovaj monstrum 23. januara 1942. godine od viših instanci vlasti zahtevao da dobije pismeni nalog da izvrši zločin nad nevinim žrtvama. Njega one nisu zanimale, već samo pokriće za zločin koji treba da počini.
Grupa mađarskih istoričara tražila je da Šandor Kepiro 14. februara 2007. godine u Ministarstvu pravde da iskaz o raciji u Novom Sadu 1942. godine. Spoksmen Ministarstva kaže da iz Beograda još nisu primili traženu dokumentaciju o Kepiru. Cipi Livni veruje da će Mađarska preduzeti potrebne korake čim predmet stigne u Budimpeštu. I Jad Vašem je od mađarske ministarke zahtevao da se Kepiro što pre privede pravdi.
Mađarski komunistički režim osudio je Šandora Kepira u odsustvu, dok je živeo u Austriji, na 14 godina zatvora. Dve godine kasnije odselio se u Argentinu, gde je proveo pola veka, pre nego što se vratio u Budimpeštu. Odbijao je sve optužbe pod izgovorom da je samo mađarska vojska, a ne i žandarmerija, ubijala nevine ljude. „Osobe kao Kepiro su ljudske nakaze koje su bile potpuno svesne nemoralnog čina u koji su se upustili“, kaže Zurof.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.