Mentalni poremećaji su u samom vrhu uzroka nesposobnosti i narušenog kvaliteta života, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije(SZO) jedna od četiri osobe tokom života oboli od neke mentalne bolesti.
Tim povodom danas je u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti(SANU) održana konferencija „Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja“.
Cilj skupa je da se zajednica u javnom zdravlju Srbije fokusira na teme koje potresaju društvo mnogo dramatičnije nego što ih „ove naše političke međuigre, naša ora zabavljaju“ jer se ovde radi o pitanju života i smrti, kvalitetu života, rekao je otvarajući skup predsednik SANU Vladimir Kostić.
On je ukazao da će posle skupa biti utvrđene teze, koje će SANU podeliti sa vladinim institucijama i nevladinim orgnizacijama da se usaglasi zajedničko delovanje.
Sekretar Odeljenja medicinskih nauka SANU Dragan Micić izrazio je nadu da će skup doprineti daljem razumevanju tih problema i kako ih rešavati.
Osnovna ideja je da ponudimo ekspertsko znanje SANU širem krugu kako rešavati te probleme, da damo sugestije za rešavanje vitalnih problema koji u ovom momentu ugrožavanjaju stanje jvanog zdravlja u Srbiji, rekao je on.
Kako je ocenio, to je potrebno više nego ikad u vreme u kojem se danas živi.
Predsednik Odbora za biomedicinska istraživanja SANU Ljubisav Rakić je izrazio nadu da će forum, kao i prva dva u ciklusu od pet, o dijabetu i gojaznosti, doneti dobre rezultate.
Cilj skupa, prema njegovim rečima, je prilagođavanje naučih znanja zahtevima javnog zdravlja i predlozima za bolju organizaciju i efikasnost u zdravstvenoj zaštiti u Srbiji.
Na prvoj sesiji Konferenicije u organizaciji SANU i Udruženja psihijatara Srbije predavanje je o politikama za mentalno zdravlje održao direktor Programa za mentalno zdravlje Danijel Čizolm iz Regionalne kancelarije SZO u Kopenzagena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.