Šapčani protiv pokušaja da se dozida poslovni prostor kod stare robne kuće 1

Više od godinu dana traje uporna borba Šapčana protiv pokušaja da se dozida poslovni prostor do kolonade stare robne kuće u centru grada. Odeljenje za urbanizam prethodno je odbilo zahtev firme “Leon“ za izdavanje saglasnosti za proširenje postojećeg poslovnog prostora.

Star robna kuća ima elemente arhitektonskog modernizma a posebnu vrednost daje kolonada. To je prepoznatljiv urbani ambijent, za građane mesto šetnje i sastajanja, organizovanja određenih manifestacija, i kao takav ušao u urbanistički plan grada. Međutim, preduzeće „Leon“ obratilo se Ministarstvu građevinarstva i na sve načine pokušava da dođe do neophodne dozvole. I kako su objavile „Podrinske“, do određenog „dila“ je i došlo jer je državna sekretarka u tom ministarstvu Aleksandra Damnjanović uputila JP „Infrastruktura Šabac“ dopis u kome od ovog javnog preduzeća traži da se urede odnosi u pogledu plaćanja naknade za uređenje građevinskog zemljišta.

Čudno je da to traži državni organ koji pre svega mora da sprovodi zakone, a to znači da je investitor obavezan da pripremi kompletnu dokumentaciju koju zakon propisuje. Naime, na lokaciji Stare robne kuće su i privatni stanovi, a po Zakonu, čl. 135, kaže se da je uslov za izdavanje građevinske dozvole i izvođenje radova na zemljištu ili objektu u vlasništvu više lica potrebna i overena dozvola vlasnika posebnih delova zgrade – odnosno stanova. Ti stanari su ujedno i suvlasnici zemljišta na kome se nalazi ovaj poslovno-stambeni objekat. Šabački nedeljnik predočava da je nekoliko stanara podnelo zahtev za upis proporcionalnih prava svojine na zemljištu po osnovu vlasništva stanova. Izgleda da se u Ministarstvu građevinarstva baš ne drže zakona koji kaže da su vlasnici stanova automatski i vlasnici zemljišta, i nemoguće je vršiti dogradnju ili proširivanje bez saglasnosti stanara.

Bezakonje u režiji države

S obzirom na sva dešavanja u ovoj oblasti, kao što su Beograd na vodi, ili poklanjanje dve hiljade hektara na Zlatiboru privatnom preduzeću, izgradnja Zukorlićevog univerziteta u Novoma Pazaru, a tu je i najnoviji slučaj – Niški aerodrom, pitanje je kako sprečiti očigledno bezakonje u režiji države koja je, opet, nadležna da radi po zakonu. I nije prvi put da se republički organi obruše na jedini opozicioni grad u Srbiji. Dovoljno je podsetiti da država duguje pet miliona evra gradu, i verujući u pravnu državu Šabac je morao da svoje pravo potraži na sudu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari