Zamenik Okružnog javnog tužioca Gordana Maksimović podnela je zahtev za sprovođenje istrage protiv više osoba koje su osumnjičene da su oštetile smederevsku fabriku železničkih vozila „Želvoz“ za više desetina miliona dinara. Od 13 osoba protiv kojih je podnet zahtev za istragu, uhapšeno je sedam.
Javni tužilac zahteva istragu protiv bivšeg direktora „Želvoza“ Dragomira Čohadžića (58) iz Beograda. Protiv Čohadžića se u Okružnom sudu u Smederevu od 2008. vodi i postupak zbog zloupotrebe službenog položaja. On se sumnjiči da je svojim potpisom overio sedam zbirnih računa čiji je iznos 69,3 miliona dinara koji su utrošeni za navodni rekreativni odmor „iako je znao da su fakture i navodi netačni“. Čohadžić je platio i navodnu kupovinu robe vredne 27,77 miliona dinara.
Istraga će biti pokrenuta i protiv Zorana Momčilovića (45) iz Beograda koji je u bekstvu. Za Momčilovićem je raspisana poternica. U optužnici nije precizirano za koja krivična dela se Momčilović sumnjiči. Članovi reprezentativnih sindikata Slavoljub Trifunović (46) i Milan Đurić (40) obojica iz Smedereva, terete su da su bez provere potpisali i prihvatili fakture na 31 miliona dinara kako je tražio direktor Dragomir Čohadžić. Generalni direktor „Želtursa“ Olgica Rudaković (50) i izvršni direktor iste firme Marina Kuzmić-Kozić (39), obe iz Beograda, terete se da su zloupotrebom službenog položaja sebi pribavile protivpravnu imovinsku korist od 31 milion dinara, a fabriku „Želvoz“ oštetile za 69,3 miliona dinara.
Protiv direktora i vlasnika preduzeća „Anis“ i ugostiteljskog objekta „Horizont“ Obrada Šarančića (56) iz Vrnjačke Banje biće pokrenuta istraga zbog zloupotrebe službenog položaja i prekoračenja ovlašćenja, jer je osumnjičen da je pribavio nelegalnu korist od 9,26 miliona dinara, tako što je sačinio 148 lažnih računa. Šarančić je takođe fabrici „Želvoz“ ispostavio račun za pansionske usluge „Horizonta“ u kome je navodno konačilo i hranilo se 228 radnika, odnosno 156 više od činjeničnog broja. „Želvoz“ je na osnovu tog potraživanja isplatio više od tri miliona dinara.
Istraga je pokrenuta i protiv Zorana Stankovića (31) iz Smedereva, vlasnika autoprevozničkog preduzeća. On je, osumnjičena da je zloupotrebio položaj prevozeći radnike „Želvoza“ do destinacija u Srbiji i Crnoj Gori i naplaćivao od putnika po 1.000 dinara, a kasnije je 596.200 dinara naplatio „Želvozu.“ Zoran Ilić (52) iz Beograda, vlasnik preduzeća „MG Marketing“ sumnjiči se po dogovoru sa Olgicom Rudaković i Marinom Kuzmić-Kozič ispostavio je firmi „Želturist“ sedam lažnih računa na ukupan iznos od dva miliona. Osumnjičeni Srđan Perišić (48) direktor i vlasnik preduzeća „Tina Bela“ navodno je proknjižio je 19 lažnih računa na 8,3 miliona dinara i pribavio imovinsku korist od 485.000 dinara. Zoran Rudaković (58) iz Beograda, osumnjičen je da je u dogovoru sa suprugom Olgicom Rudaković, ispostavio lažne račune „Želturistu“ na 6,7 miliona dinara. Zorica Kostić (46) je osumnjičena da je s umišljajem je pomogla Olgici Rudaković tako što je u delovodnom protokolu falsifikovala podatke.
Vlasnik Belog bora u bolnici
Istraga će biti pokrenuta i protiv Dragoja Radovanovića (62) iz Vrnjačke Banje, kome je bilo određeno policijsko zadržavanje od 48 sati. Kada je Radovanoviću uručeno rešenje o zadržavanju pozlilo mu je i zadržan je u bolnici za interne bolesti Vrnjačka Banja. Radojević je kao vlasnik hotela Beli bor u Vrnjačkoj Banji osumnjičen da je podneo šest lažnih računa o navodno pruženim uslugama smeštaja radnicima Želvoza i naplatio milion dinara. Radovanović nije ni privođen istražnom sudiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.