Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja ocenio je da jednodnevni štrajk Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS), koji je najavljen za 1. septembar, neće poremetiti proces rada i „neće biti neka velika šteta“.
„Prvi septembar je petak, oni u školi pričaju ko je gde letovao i taj dan prođe uvek više u vidu nekog ‘hepeninga’. Đake već 4. septembra čeka ozbiljan rad. Samo će Unija imati skraćene školske časove u petak“, rekao je Šarčević za RTS.
„U okolnostima u kojima živimo i onoga što je nataloženo godinama verovatno ne. Jer status kolega je već unazad godinama u nekoj najnižoj tački u odnosu na sve druge korisnike budžetskih sredstava“, rekao je Šarčević.
Istakao da je važno postići dogovor oko zahteva prosvetnih radnika.
„Doći će vrlo brzo do dogovora, jer je to neminovno, to moramo da radimo. Ne možemo praviti reformu obrazovanja bez statusa ljudi“, naglasio je Šarčević.
Ukazao je da su zarade prosvetnih radnika 16 odsto ispod republičkog proseka i da će sigurno biti povećane i naveo da zakon o zaposlenima u javnim službama najviše donosi zaposlenima u prosveti, jer dovodi u ravan visinu plata.
„Taj zakon prosveti donosi najviše, da ne moraju da se cenjkaju oko cene rada, oko statusa, objasnio je Šarčević i ponovio da će kod svakog sledećeg povećanja plata prosveta imati više dok se ne izjednači sa ostalima.
Drugi aspekt tog zakona je vrednovanje prema kvalitetima rada, a Šarčević napominje da neće samo direktori škola to ocenjivati, već čitav tim kroz razne mehanizme.
Šarčević je ukazao da ozbiljna racionalizacija u prosveti nije rađena godinama i da će sada uz otpremnine iz sistema otići 1.200 ljudi.
Osim toga, 900 zaposlenih ima više od 65 godina i imaju uslov za penziju, a ima i tehnoloških viškova koji ne rade, primaju platu i ne žele da prihvate posao.
Govoreći o novinama za đake u novoj školskoj godini, Šarčević kaže da ima mnogo novina, pre svega, reforma nastavnog plana i programa.
Naveo je da informatika postaje ozbiljan predmet, čiji deo će biti programiranje, da tehničko postaje zanimljivo i da će u okviru tog predmeta đaci učiti tehnologiju i preduzetništvo, kao i da se uvodi zdravstveno vaspitanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.