Šarčević se ne razume u obrazovni proces 1Foto: Fonet/Nenad Đorđević

Obrazovanje na bosanskom jeziku i promena imena osam osnovnih škola u Novom Pazaru, Tutinu i Prijepolju, bile su teme konferencije za novinare u Bošnjačkom nacionalnom veću (BNV), na kojoj je govorio potpredsednik Veća Esad Džudžo.

Rekao je da je ministar prosvete Mladen Šarčević uputio otvorene pretnje direktorima i članovima školskih odbora škola čija je promena imena predložena.

– Naše je da ohrabrimo članove školskih obora, 72 čoveka, da ne poslušaju prvog činovnika Ministarstva prosvete, već da poštuju zakon, proceduru i nadležnosti koje imamo kao organ manjinske samouprave, istakao je Džudžo i dodao da je još pre nekoliko meseci upozorio „srbijanske činovnike – ministra prosvete, potpredsednika vlade i ministra državne uprave i lokalne samouprave, da krše zakon mešajući se u nešto što je apsolutno ingerencija BNV, što je zasnovano na Ustavu i zakonima ove zemlje i na međunarodnim standardima“.

Džudžo se pozvao na Zakon o obrazovanju, po kojem nacionalna veća imaju pravo da „četvrtinu obrazovno-vaspitnih ustanova, u kojima se nastava odvija i na jeziku nacionalne manjine, proglase od posebnog značaja“.

– U našem slučaju to je osam osnovnih škola i deveta je Gimnazija u Tutinu. U 36 osnovnih i srednjih škola u Sandžaku nastava se odvija i na bosanskom jeziku. Ministar prosvete prvo je pretio direktorima, pa školskim odborima da ne smeju da donesu takvu odluku, dakle da ne smeju da poštuju zakon. Nakon toga, i potpredsednik Vlade Rasim Ljajić je zapretio direktorima. Čuli smo i predlog, da ako već dajemo imena da damo po Skenderu Kulenoviću i Meši Selimoviću, koji su veći deo svog života proveli u Beogradu. Mi u skladu sa zakonom, imamo pravo da kod ovih devet škola preuzmemo kompletna osnivačka prava kao veće – naglasio je Džudžo i zapitao zašto ministar prosvete ne zna nijedno ime iz hiljadugodišnje bošnjačke istorije i optužio ga da se „ne razume u obrazovni proces, a još manje u obrazovanje na jezicima nacionalnih zajednica“.

Rok da školski odbori donesu odluku o promeni imena ili odbiju predlog je 31. avgust, a 31. decembar je rok da ministar prosvete potpiše odluku školskih odbora. Posle toga BNV će se obratiti zaštitniku građana, a moguće je i podnošenje krivične prijave protiv ministra Šarčevića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari