Uveren sam da je Darko Šarić prošao poligrafsko ispitivanje, mada je na Ministarstvu unutrašnjih poslova da to saopšti, kaže za Danas Šarićev advokat Radoslav Baćović.

Kako je naš list i objavio, Šarić je juče u prostorijama Pritvorske jedinice Specijalnog suda u Ustaničkoj ulici prvo poligrafski ispitan, a zatim je u svojstvu građanina dao iskaz. Ispitivanje je ukupno trajalo skoro pet sati i obavljeno je u prisustvu Šarićevog branioca i zamenika tužioca za organizovani kriminal.

– Pripadnici Radne grupe UKP ispitivali su Šarića na sve okolnosti koje je on pominjao na glavnom pretresu pred Specijalnim sudom i on im je na sva pitanja odgovarao. Govorio je o političarima, o generalima, o sastanku na Jelovoj gori i o novcu, naveo je Baćović.

Prema njegovim rečima, Šarić je najšturije odgovore dao kada je reč o sumi od 7,4 miliona evra koju je pominjao na glavnom pretresu.

– Odgovarao je na sva pitanja Radne grupe, ali se suzdržao od toga da odgovara na pitanja zamenika tužioca, i to po savetu nas, njegovih advokata. Jer, kao što je objavljeno, zamenik tužioca je učesnik sastanka na Jelovoj gori, dodao je Baćović za Danas.

Šarić je sam zatražio da bude poligrafski ispitan, jer je usled njegovih nastupa u sudu izbila afera „Papaja-Mango“. Prvim imenom Šarić je označio policijskog generala, a pod drugim svedoka-saradnika.

Pojedini internet portali su juče odmah nakon što je advokat Baćović izašao iz zgrade u Ustaničkoj ulici objavili da je Šarić „prošao poligraf“, kao i da je naveo da je indirektno dao 7,4 miliona evra mita bivšem načelniku UKP Rodoljubu Miloviću, svedoku saradniku protiv Zemunskog klana Ljubiši Buhi Čumetu, ali i vlasniku Delta holdinga Miroslavu Miškoviću.

Podsetimo, prethodno je 19. juna na poligrafu o Šarićevim navodima u sudnici ispitan Milović, nakon čega je objavljeno da je on prošao poligraf, ali je i smenjen dan kasnije. Šarić je u više navrata u sudnici, tokom suđenja za šverc kokaina i pranje novca, ustvrdio da je „neko nešto obećao pokojnom Fricu, a mrtva usta ne govore“, da je „proces protiv njega montiran zbog političkih odnosa Srbije i Crne Gore“, „da je u tokove ubačeno 7,4 miliona evra“… Prema dokumentima BIA čiji su delovi objavljeni u štampi, na Jelovoj gori na Zlatiboru predstavnici Tužilaštva za organizovani kriminal, BIA i UKP sastali su se sa crnogorskim državljaninom Draganom Dudićem Fricom, u aprilu 2010, neposredno pošto je podignuta prva optužnica protiv Šarića. Dudić je u istrazi označen kao čovek koji je organizovao posade za brodove koji su švercovali kokain, ubijen je nedugo nakon pomenutog sastanka, a njegov ubica je procesuiran. Disk sa snimkom sastanka nestao je iz BIA, tvrdi se u štampi.

Nesavršen metod

– Poligraf je relativno dobar metod ako pošteni građanin treba da dokaže da je nevin i ako se pri ispitivanju poštuju standardi. Međutim, nije savršen jer beleži ne da li neko govori istinu, nego kakve su mu fizičke reakcije na određena pitanja. Ima ljudi koji mogu ili su istrenirani da iskontrolišu svoje fizičke reakcije, i zato se poligraf zbog svojih mana ne koristi kao dokaz na sudu, nego samo kao indikacija za druge istražne radnje, objašnjava za Danas Marko Milošević iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari