Francuski predsednik Nikola Sarkozi održao je juče prvi govor posvećen prilikama u svetu od preuzimanja državničke funkcije. Tom prilikom istakao je da je snažna Evropa nužan preduslov uspostavljanju uređenog svetskog poretka.
Iako je izrazio protivljenje pridruživanju Turske EU, Sarkozi je obećao da neće biti kočnica u pregovorima u vezi s tim.

Francuski predsednik Nikola Sarkozi održao je juče prvi govor posvećen prilikama u svetu od preuzimanja državničke funkcije. Tom prilikom istakao je da je snažna Evropa nužan preduslov uspostavljanju uređenog svetskog poretka.
Iako je izrazio protivljenje pridruživanju Turske EU, Sarkozi je obećao da neće biti kočnica u pregovorima u vezi s tim. On je takođe ocenio da će je neohodno da Evropa postane „snažan igrač“ na međunarodnoj političkoj sceni, kako bi se „uspostavio efikasniji, pravedniji i harmoničniji svetski poredak“. Po njegovom mišljenju, posebnu pažnju EU treba da posveti jačanju sistema odbrane, kao i problemima imigracije i zaštite životne sredine. U cilju ostvarenja takvih ciljeva Sarkozi je predložio da se oformi komitet od 10 stručnjaka koji će davati predloge EU o budućim aktivnostima.
On se takođe založio za određivanje konačnog roka za povlačenje međunarodnih trupa iz Iraka i istakao da je za postizanje političkog rešenja potrebno“iskreno nacionalno pomirenje“ svih građana te države. Francuski predsednik obećao je i da će učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi se osujetili nuklearni planovi Irana. „Francuska će uložiti napore kako bi ubedila Iran da može da dobije mnogo ukoliko pristane na ozbiljne pregovore sa Evropom, Amerikom, Kinom i Rusijom,“ kazao je on.
On je takođe predložio da grupa G8, koju čine industrijski razvijene države postane G13, tako što će se omogućiti članstvo Kini, Indiji, Brazilu, Meksiku i Južnoj Africi. Osvrćući se na priključivanje Turske EU, Sarkozi je istakao da se i dalje protivi punom članstvu te države, ali da se neće protiviti započinjanju pregovora EU i Turske.
Tom prilikom on je upozorio Rusiju da sa „brutalnošć“ ističe svoje energetske resurse u trenutku kada širom sveta vlada sve veća zabrinutost povodom smanjenja zaliha nafte i gasa. Francuski predsednik takođe je istakao da „čitav svet, a naročito Evropa, polaže velike nade da će Rusija dati značajan doprinos u rešavanju aktuelnih svetskih problema“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari