RSA), o čemu je Danas već pisao.
Nepovoljne prognoze izbora za Senat
I pored (nametnutog) jedinstva, izbori za trećinu mesta u Senatu, koji se održavaju za dve nedelje, neće proći najbolje po UMP. Opozicija, pre svega Socijalistička partija (PS), na njima će osvojiti dodatna mesta u odnosu na postojeća, mada neće imati većinu.
RSA), o čemu je Danas već pisao.
Nepovoljne prognoze izbora za Senat
I pored (nametnutog) jedinstva, izbori za trećinu mesta u Senatu, koji se održavaju za dve nedelje, neće proći najbolje po UMP. Opozicija, pre svega Socijalistička partija (PS), na njima će osvojiti dodatna mesta u odnosu na postojeća, mada neće imati većinu. Rezultat izbora za Senat 21. septembra je izvestan jer na njima ne glasaju građani već samo narodni predstavnici: opštinski odbornici, zastupnici u regionalnim savetima i poslanici.
Kako je na poslednjim opštinskim i regionalnim izborima PS odnela pobedu, ona će sigurno popraviti svoj položaj u Senatu. Pobediti neće, jer više ima odbornika iz brojnijih seoskih opština, koji po pravilu glasaju za desnicu. Otkako je Ustavom iz 1958. uveden Senat, desnica u njemu stalno ima većinu.
UMP je već počeo pripreme za mnogo teže i ozbiljnije izbore: za Parlament EU, u proleće naredne godine, mada još više strepi od regionalnih izbora 2010, jer je PS jaka na lokalnom nivou (od 22 opštine, drži vlast u 21).
Predsednik države iako i dalje vodi čvrstom rukom stranku, nije prisustvovao skupu u Roanu. Njegove uspešne spoljnopolitičke aktivnosti u funkciji šefa države, ali i predsedavajućeg Evropskoj uniji (poseta Siriji krajem prošle nedelje i današnja Moskvi i Tbilisiju u pratnji predsednika Evropske komisije Žoze Manuel Barosa i visokog predstavnika EU za spoljne poslove Havijera Solane), podižu mu ugled i popularnost.
Istraživanja javnog mnenja ukazuju na porast procenta građana koji bi glasali za njega iako nije ispunio osnovno obećanje, rast životnog standarda.
Mada Sarkozi nameće jedinstvo, on ujedno i deli stranku, držeći odvojene konsultacione sastanke samo sa sedam minisara predvođenih Brisom Ortfeom, ministrom za imigraciju i Ksavije Darkosom, ministrom za obrazovanje, iako vlada ima 32 člana. Sastancima tog užeg rukovodstva ne prisustvuje čak ni predsednik Vlade Fransoa Fijon. Ipak, ne očekuje se da će Sarkozi smeniti premijera, bar ne do kraja naredne godine, kako bi sa novim predsednikom započeo kampanju za predsedničke i parlamentarne izbore u proleće 2012. Zoran M.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.