Zbog drugog kruga predsedničkih izbora zakazanom za nedelju 6. maj, u Parizu će 1. maja biti organizovana tri različita skupa. Tradicionalnoj prvomajskoj povorci sindikata pridružiće se čelnici levice, pre svega Socijalističke partije (PS) i Fronta levice (FG).

Povorku će uz sindikalne zvaničnike predvoditi Fransoa Oland, kandidat PS za predsednika države, i Žan-Lik Melanšon (FG), koji je pozvao svoje pristalice da glasaju za Olanda u drugom krugu. Kandidat socijalista može da računa i na glasove birača tri kandidata levice iz prvog kruga, što znači ukupno na 43,76 odsto glasača.

I ultradesničarski Nacionalni front (FN) Marine Le Pen, koja je u prvom krugu predsedničkih izbora dobila 17,9 odsto glasova, slaviće u utorak, ali ne Praznik rada, već Dan Jovanke Orleanke, tako što će održati skup ispred spomenika nacionalnoj heroini u centru Pariza. Najzad, aktuelni predsednik Francuske Nikola Sarkozi, koji se kao kandidat Ujedinjenog narodnog pokreta (UMP) bori za drugi mandat i koji je osvojio 27,18 odsto glasova u prvom krugu izbora, okupiće 1. maja svoje pristalice.

Upitan nije li Prvi maj jedinstven praznik svih zaposlenih, šef države je odgovorio da „on okuplja prave radnike“, ističući da su to „oni koji rade ćuteći, ne tražeći ništa posebno za svoj rad“. On se kasnije kasnije izvinio gostujući u TV emisiji „Reči i dela“, rekavši da se „pogrešno izrazio“ upotrebivši termin „pravi radnici“. Primetno je da Sarkozi, koji je u velikom zaostatku za Olandom, pokušava da pridobije što više glasača Marine Le Pen, insistirajući na temama bliskim njenog stranci, kao što su kontrola granica, sprečavanje imigracija, dodatno oporezivanje proizvoda iz država van EU koje ograničavaju uvoz iz članica Unije.

Kandidat UMP se takođe protivi predlogu Olanda o davanju prava glasa na lokalnim izborima imigrantima koji dolaze iz zemalja koje izvan EU, a koji u Francuskoj borave tri ili pet godina, te predloženom uvođenju „pretpostavke nužne odbrane“ za policajca koji ubije na dužnosti. Ipak, on je naglasio da njegova stranka UMP „neće direktno, već od slučaja do slučaja sarađivati sa FN na junskim izborima“.

Svestan da nema šta da izgubi, Sarkozi ide u sukobe sa Olandom, koji nastupa obazrivije jer ne želi ništa da izgubi. Kandidat socijalista je u emisiji „Reči i dela“ u više navrata izbegao odgovor na pitanje „da li on lično smatra da u Francuskoj ima suviše imigranata“, a kada je „sateran u ćošak“, ocenio je da „nije na predsedniku države da govori o svojim ličnim osećanjima, već da deluje“, kao i da „svi imigranti sa važećim dokumentima ostaju u zemlji ako budem izabran, ali oni bez odobrenog boravka biće vraćeni odakle su došli“.

Stiče se utisak da ustupci Sarkozija pristalicama FN donose više štete nego koristi kandidatu UMP, imajući u vidu podatak da se Fransoa Bajru, kandidat Modema, stranke centra, koji je u prvom krugu izbora osvojio 9,13 odsto glasova, kao i njegovi birači, sve više okreću Olandu. Pojedini analitičari takođe ocenjuju da takvi potezi Sarkozija nanose štetu i Francuskoj, budući da jača politički uticaj ultradesnice.

Raspoloženje birača

Sva istraživanja javnog mnjenja pokazuju da će Oland dobiti između 54 i 55 odsto glasova i gotovo je izvesno da TV duel dvojice kandidata, zakazan za četvrtak, neće značajnije izmeniti raspoloženje glasača.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari