Dok raznoliki ali povezani protesti borbene omladine simultano izbijaju u pojedinim zemljama širom Starog kontinenta, francuski predsednik Nikola Sarkozi odustao je od dva sporna lokalna zakona iz straha da se sindrom demonstracija iz 1968. nadvio nad Evropom.
Sarkozi, odlazeći predsedavajući Evropske unije, odbacio je planove o promeni nastavnog plana za srednje škole i radno vreme prodavnica nedeljom strahujući da bi se „grčki sindrom“, dvonedeljni protesti omladine što potresaju Helensku republiku i koji se smatraju najvećim neredima koji su zadesili zemlju od smene vojne hunte s vlasti 1974, mogao proširiti na Francusku, ili čak na ceo kontinent.
„Ne možemo dozvoliti da se za Božićponovi maj ‘68“, rekao je francuski lider, aludirajući na proteste levičarski orijentisanih studenata i generalni štrajk u Francuskoj iz 1968, koji je doveo do kolapsa vlade Šarla de Gola. Slični protesti održani su te godine širom sveta, pogotovo u SAD i Nemačkoj, ali događaji iz 1968. zauzimaju jedinstveno mesto u francuskoj istoriji. Sarkozijeva vlada se predomislila u vezi s planovima da se intenzivira nedeljna kupovina, kojima se protivila Katolička crkva i sindikati. Nakon odluke vlade o odlaganju reformi, Nacionalni studentski savez Francuske (UNEF) takođe je povukao paralelu između protesta u Francuskoj i događaja u Grčkoj, objavivši da je solidaran sa grčkom omladinom kada je rečo protestu protiv policijske represije. Grčki demonstranti opisali su sebe kao „generaciju od 600 evra“, ismevajući svoja niska mesečna primanja.
„Stvari se zahuktavaju svuda u Evropi, u Grčkoj, ali takođe i u Španiji, Italiji, čak i u Francuskoj. Slogan grčkih studenata o „generaciji od 600 evra“ lako bi mogao ovde postati aktuelan“, rekao je Sarkozi svojim ministrima. „Kada vidite kako se ljudi suprotstavljaju jedni drugima na tako nasilan način, kada vidite pljačkanje u zemlji kao što je Grčka, to nas očigledno navede da dva puta razmislimo.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.