Francuski predsednik Nikola Sarkozi pozvao je juče međunarodnu zajednicu da iskaže „odlučan“ stav prema Sudanu u slučaju da ta zemlja odbije da sarađuje u procesu okončanja građanskog rata u Darfuru, javile su agencije. „Sudan mora da zna da, ako bude sarađivao, dobiće snažnu pomoć, ali ako odbije saradnju moramo da budemo odlučni“, izjavio je Sarkozi obraćajući se učesnicima jednodnevne konferencije u Parizu posvećene krizi u Darfuru, koju je organizovala francuska vlada.
Francuski predsednik Nikola Sarkozi pozvao je juče međunarodnu zajednicu da iskaže „odlučan“ stav prema Sudanu u slučaju da ta zemlja odbije da sarađuje u procesu okončanja građanskog rata u Darfuru, javile su agencije. „Sudan mora da zna da, ako bude sarađivao, dobiće snažnu pomoć, ali ako odbije saradnju moramo da budemo odlučni“, izjavio je Sarkozi obraćajući se učesnicima jednodnevne konferencije u Parizu posvećene krizi u Darfuru, koju je organizovala francuska vlada..
Sjedinjene Američke Države, Kina, Francuska, zvaničnici UN, Arapske lige i EU i lideri 11 evropskih zemalja sastali su se juče u Parizu u nadi da će ubrzati raspoređivanje mirovnih snaga u Darfuru i učvrstiti ponekad različite međunarodne napore za rešavanje krize u opustošenom sudanskom regionu. Zvaničnici Sudana nisu pozvani da učestvuju na konferenciji. Francuska vlada je rešavanje četvorogodišnjeg konflikta u Darfuru smestila u vrh svojih prioriteta.
Francuski predsednik je zatražio dodatnih 10 miliona evra za postojeće snage Afričke unije. „Ćutanje ubija“, rekao je on pozdravljajući učesnike konferencije. „Nedostatak odlučnosti i akcije je neprihvatljiv“, dodao je on. „Snage Afričke unije se već nalaze u Darfuru, ali su ti vojnici loše opremljeni i nisu plaćeni. Nećemo učiniti progres povećanjem broja vojnika koji nisu plaćeni“, istakao je Sarkozi.
Sarkozi je pozdravio odluku Sudana da prihvati udružene snage, ali je dodao: „Moramo biti čvrstog stava prema ratobornima koji odbijaju da se priključe pregovaračkom stolu“. „U Sudanu se trenutno nalazi 18 pobunjeničkih grupa i mi moramo uložiti veliki napor da ih vratimo za pregovarački sto“, rekao je Sarkozi. Francuski ministar inostranih poslova Bernar Kušner izjavio je da se tokom sastanka neće govoriti o širenju mira, već o ujedinjavanju međunarodnih snaga kako bi one mogle brzo reagovati. Pojačavajući napore za postizanje napretka, američki državni sekretar Kondoliza Rajs rekla je u nedelju da međunarodna zajednica nije ispunila svoje dužnosti u Darfuru. „Iz prve ruke sam videla pustoš i problematične okolnosti u kojima živi narod Darfura. Biću veoma iskrena. Smatram da se međunarodna zajednica nije u potpunosti posvetila svojim obavezama tamo“, izjavila je Rajsova.
Rajsova je pozdravila pojačano zalaganje Sarkozija za rešavanje situacije u Darfuru. Francuski zvaničnici rekli su da se nadaju da će uspeti da mobilišu međunarodnu zajednicu za ono što oni nazivaju „obrtnim momentom“, pošto se sudanska vlada ranije ovog meseca složila da dozvoli raspoređivanje udruženih mirovnih snaga Afričke unije (AU) i UN u regionu. Visoki zvaničnici su tokom jučerašnjeg susreta razgovarali i o detaljima raspoređivanja udruženih snaga.
Sudanski zvaničnici iz Kartuma rekli su da bi se konferencija mogla loše završiti, kao i da bi mogla izazvati više štete nego koristi. Šef Grupe za vanredne situacije u Darfuru rekao je: „Možda će učesnici konferencije imati mogućnost da kažu određene stvari koje ne bi mogli reći pred Sudancima“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.