Glasači dva eleminisana kandidata u prvom krugu, Fransoa Bajrua iz centrističke Unije za demokratsku Francusku (UDF) koji je između dva kruga osnovao novu Demokratsku stranku (DS), i Žan-Mari Le Pena iz Nacionalnog fronta (FN), po svemu sudeći će odrediti predsednika Francuske.
Nikola Sarkozi, kandidat vladajućeg desničarskog Ujedinjenog narodnog pokreta (UMP), može da računa u drugom krugu, 6.
Glasači dva eleminisana kandidata u prvom krugu, Fransoa Bajrua iz centrističke Unije za demokratsku Francusku (UDF) koji je između dva kruga osnovao novu Demokratsku stranku (DS), i Žan-Mari Le Pena iz Nacionalnog fronta (FN), po svemu sudeći će odrediti predsednika Francuske.
Nikola Sarkozi, kandidat vladajućeg desničarskog Ujedinjenog narodnog pokreta (UMP), može da računa u drugom krugu, 6. maja, pored 31,18 odsto građana koji su mu obezbedili ulazak u drugi krug, i na glasače ekstremnog desničara Filip d’Vilijea (2,55 odsto) i Frederika Niuza, predstavnika stranke lovaca i ribolovaca (1,53), što ukupno čini tek nešto preko 35 odsto glasova.
Na prvomajskom mitingu Nacionalnog fronta (FN), upriličenom povodom praznika Jovanke Orleanke a ne Praznika rada, Le Pen je izjavio: „Odlučno pozivam svoje birače da ne izađu u drugi krug izbora“. Ako ga većina od njegovih 10,44 odsto glasača iz prvog kruga posluša Sarkozi bi mogao da se nađe u teškoćama. Treba reći da će Le Pena verovatno slediti jedan deo njegovih glasača, jer su neke njegove pristalice već u prvom krugu glasale za Sarkozija pošto je Le Pen umesto 13 do 15 odsto dobio daleko manje glasova.
Većina Bajruovih glasača podržava Roajalovu
Prema istraživanjima Sofresa 29. aprila za desničarski Figaro i Sarkoziju naklonjenu televiziju TF1, 41 odsto Bajruovih pristalica će glasati za Roajalovu, 32 odsto za Sarkozija, dok 27 odsto nije odlučilo, ili neće izaći na birališta. Prema istraživanjima od 30. aprila za levičarski Liberasion čak je 39 odsto Bajruovih glasača neodlučno, dok će 31 odsto glasati za Roajalovu, a 23 za Sarkozija.
Sva ispitivanja Sofresa, Ipsos/Dell, televizije M6, Monda, pre Le Penovog poziva na bojkot drugog kruga davala su prednost od četiri do pet procenata Sarkoziju. Kasno sinoćnje televizijsko sučeljavanje Roajalove i Sarkozija, prema mišljenju 62 odsto Francuza, neće uticati na opredeljenje kome dati glas. Sutra u ponoć počinje izborna tišina.
Segolen Roajal, kandidatkinja Socijalističke partije (PS), pored 25,87 odsto glasača iz prvog kruga računa i na skoro sve koji su glasali (ukupno 9,46 odsto) za šest kandidata ekstremne levice, a koji su već pozvali svoje glasače da budu uz nju kako ne bi prošao „kandidat poslodavaca“ Sarkozi. Komunistički Imanite ceo svoj nedeljni broj posvećuje pozivu na „referendum“ protiv Sarkozija.
I kandidatkinja Zelenih Dominik Vojne (osvojila 1,53 odsto glasova) i Danijel Kon-Bendit, vrlo poznat iz 1968. kao „crveni Deni“, danas vođa Zelenih u Evropskom parlamentu, pozivaju glasače da daju glas Roajalovoj. I jak sindikat CGT, blizak komunistima, poziva na „glasanje protiv Sarkozija“. Sve levičare je pored Sarkozijeve bliskosti s finansijskim centrima moći ražestilo njegovo stalno okretanje protiv ideja ‘68. U nedelju na mitingu u okolini Pariza polovinu govora je posvetio napadima na ideje iz maja 1968.
S glasovima drugih levičarskih kandidata iz prvog kruga Roajalova računa na oko 35 odsto glasova, približno na isti broj kao i Sarkozi. Još više od pristalica Le Pena, na izbor predsednika će uticati 18,57 odsto glasača Fransoa Bajrua iz prvog kruga. Zbog toga se njegovim glasačima ulaguju i Sarkozi i Roajalova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.