Posle sednice francuske vlade, kojoj predsedava predsednik države, njen portparol Lik Šatel je izjavio da Nikola Sarkozi želi rasprave unutar vlade. Moguća su i neslaganja oko izvesnog broja problema, ali Sarkozi, zbog efikasnosti, zahteva od svih članova vlade „lojalnost i solidarnost oko zaključaka koje su on i predsednik vlade posle rasprave doneli.
Posle sednice francuske vlade, kojoj predsedava predsednik države, njen portparol Lik Šatel je izjavio da Nikola Sarkozi želi rasprave unutar vlade. Moguća su i neslaganja oko izvesnog broja problema, ali Sarkozi, zbog efikasnosti, zahteva od svih članova vlade „lojalnost i solidarnost oko zaključaka koje su on i predsednik vlade posle rasprave doneli.“
Već neko vreme se čuju disonantne izjave među članovima vlade oko genetski modifikovanih biljaka, socijalne pomoći, državne železnice (SNCF), ograničavanja nadoknada iz zdravstvenog osiguranja, dok je sekretarka vlade za ljudska prava Rama Jad čak morala da povlači delove datog intervjua, oko bojkota otvaranja Olimpijskih igara, jer se sa njenom izjavom nije složio Sarkozi.
Komentator javnog televizijskog servisa FR2 smatra da je ovo poslednja opomena svim članovima vlade, posebno Ramadi Jad, ali i Natali Kuzisko-Morize, državnoj sekretarki za ekologiju, zbog njenih izjava oko genetski modifikovanih biljaka. Čuju li se ponovo „pogrešni tonovi“, kako piše Figaro, naklonjen predsedniku Sarkoziju i njegovom Ujedinjenom narodnom pokretu (UMP), pojedini članovi vlade mogu očekivati da će biti smenjeni.
Ima naznaka i da je predsednik države sve manje zadovoljan premijerom Fransoa Fijonom, čijim radom su Francuzi, prema ispitivanjima javnog mnenja, mnogo zadovoljniji nego Sarkozijem. Već početkom godine su politički analitičari govorili o „nestabilnom tandemu“ Sarkozi – Fijon.
Kako bi se izbegla „kakofonija“, kako neslaganja među članovima vlade i predsednikom Sarkozijem naziva opozicioni Liberasion, uveden je pored portparola i šef službe za informacije vlade i međuministarsku komunikaciju. Za šefa ove službe je postavljen Tjeri Sosez, po pisanju Liberasiona, blizak prijatelj Nikole Sarkozija. Sosez je ekspert u domenu informisanja, rukovodio je od 1982. godine do pre nekoliko nedelja marketinškom agencijom „Slika i Strategija“, koja se razmeće da je realizovala preko 500 izbornih kampanja.
Posle sednice vlade Sarkozi je održao i sastanak sa poslanicima UMP posle koga nije održana konferencija za štampu, niti je bilo informacija za javnost. Međutim, čulo se da je na sastanku Sarkozi pozvao i poslanike UMP na lojalnost i solidarnost. Još krajem oktobra prošle godine nedeljnik Marijan je optuživao predsednika Sarkozija da uvodi dvorsku vlast.
Po francuskom ustavu od 1958. predsednik države ima vrlo velika ovlašćenja, on postavlja i raspušta vladu, dok skupština jedino može da joj izglasa nepoverenje. Međutim, već od samog postavljenja u maju 2007. godine Nikola Sarkozi je bio optuživan da ministre smatra za svoje sekretare i da politiku vodi sa svojim savetnicima iz predsedničke palate.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.