Činjenica da je prošlo skoro pet godina, a da zbog rušenje objekata u Hercegovačkoj ulici u beogradskom naselju Savamala nije pokrenut krivični postupak pokazuje da pravosuđe u Srbiji ne funkcioniše na način na koji to predviđaju zakoni i Ustav.
To je dokaz da kod nas ne postoji vladavina prava, kaže za Danas Vladimir Beljanski, predsednik Advokatske komore Vojvodine, komentarišući odsustvo pravnog epiloga u slučaju Savamala.
Beljanski konstatuje da, iako zakon predviđa da je tužilaštvo to koje vodi istragu, a policija sprovodi njihove naloge, u praksi stvari stoje drugačije.
– Čest je slučaj da je policija ta koja kontroliše tok istrage, a da su političari na vlasti nadređeni i policiji i tužilaštvu. Tužilaštvo je po Ustavu samostalno u radu, međutim ta samostalnost nestaje onda kada istrage naiđu na interese izvršne vlasti, navodi Beljanski.
On naglašava da je slučaj Savamala pokazatelj da u Srbiji postoje ljudi koji su u pravnom smislu nedodirljivi, dodajući da najavljene izmene Ustava u delu koji se tiče pravosuđa neće suštinski to promeniti.
– Ti amandmani će biti predstavljeni kao korenita reforma pravosuđa, ali u pitanju je vrsta maske. Predložena rešenja neće dovesti do suštinskih promena. Da bi slučajevi poput Savamale bili procesuirani, neophodno je da sudstvo i tužilaštvo dobiju garancije nezavisnosti od politike, kao i da se unutrašnja kontrola u policiji institucionalno udalji od ministarstva unutrašnjih poslova. Takođe, bilo bi efikasno osnivanje tužilačke policije, kako istrage ne bi zavisile od Ministarstva unutrašnjih poslova, navodi Beljanski.
Pravnik Milan Antonijević podseća da su brojne međunarodne institucije u svojim izveštajima pozvale nadležne da reše slučaj Savamala.
– Iz tog razloga mi je žao što pravosudne vlasti nisu te signale iz inostranstva shvatile dovoljno ozbiljno. Iako nema pouzdanih pokazatelja da je u ovom slučaju bilo direktnog političkog pritiska na pravosuđe, bilo je nekoliko izjava zvaničnika koje su mogle tako da se protumače. U svakom slučaju, pravosuđe bi trebalo ovim slučajem da samo sebi da ocenu sopstvene nezavisnosti, navodi Antonijević.
Protok vremena škodi istrazi
Predsednik Advokatske komore Vojvodine Vladimir Beljanski ističe da se protokom vremena smanjuje mogućnost da se utvrdi istina u bilo kom slučaju, pa i u slučaju rušenja u Savamali. On takođe dodaje da postoji opasnost da u konkretnom slučaju dođe isteka roka zastarelosti nakon kojeg neće biti moguće procesuirati počinioce. „Ipak, dobra stvar je što se protokom vremena interesovanje javnosti za ovaj slučaj ne smanjuje čime se ne dopušta da sve ostane na objašnjenju da je jedini problem u tome što nije rušeno danju“, ističe Beljanski.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.