Savet Fakulteta političkih nauka sutra bira novog dekana: Šta je aktuelni dekan rekao o Slaviši Orloviću? 1Foto: (1) Screenshot Facebook/Fakultet političkih nauka - Univerzitet u Beogradu; (2) Ivan Dinić/Nova S

Savet Fakulteta političkih nauka (FPN) na sutrašnoj sednici bi trebalo da izabere novog dekana, a ime jedinog kandidata – profesora Slaviše Orlovića, već danima je predmet medijskih napisa zbog optužbi da je navodno seksualno uznemiravao studentkinje ovog fakulteta.

Anonimna svedočenja, mahom bivših studentkinja, objavljena su na više profila na društvenim mrežama, među kojima je instragram stranica Ženske solidarnosti, na kojoj je danas osvanuo i poziv na protest studentkinja FPN, koje će se okupiti sutra, 7. juna pre početka sednice Saveta ispred zgrade Fakulteta.

„Slavišu Orlovića je 2014. godine studentkinja optužila za seksualno nasilje. On je tada bio na poziciji prodekana sa koje je kasnije smenjen. Svedočanstva bivših i sadašnjih studentkinja o nasilju nam govore da je Orlović poznat upravi našeg fakulteta kao serijski nasilnik.Bez obzira na zloupotrebu pozicije i, u najmanju ruku, nepedagoški pristup sa studentkinjama, Orlovića Savet fakulteta ipak bira za dekana. Suprotstaviti se ovome važno je i zato što dekan pokreće svaki disciplinski postupak i donosi konačnu odluku o sankcionisanju. Drugim rečima, Orlović sa optuženičke klupe seda pravo u sudijsku fotelju“, piše u pozivu.

Dekan FPN Dragan Simić ni danas nije odgovorio na poziv Danasa, a za komentar o izrečenim optužbama nije hteo da govori ni profesor Orlović.

Prema našim saznanjima, Simić se dopisom obratio Savetu FPN-a, upravo povodom medijskih napisa o optužbama za seksualno uznemiravanje protiv predloženog kandidata za dekana.

„Imajući u vidu da je reč o delikatnoj i ozbiljnoj temi, kao i činjenicu da je Fakultet u skladu sa važećim pravnim zaposlenom/zaposlenoj aktima dužan da postupa prema studentu/studentkinji poštujući njegovo/njeno lično dostojanstvo i na način kojim se obezbeđuje bezbedno i zdravo akademsko okruženje i radna sredina i razvija kolegijalnost, imam dužnost da vam se obratim“, piše na početku obraćanja aktuelnog dekana Simića članovima Saveta FPN-a.

U dopisu, u koji je Danas imao uvid, stoji i da su „uvidom u arhiv Fakulteta, nadležna lica ustanovila da protiv predloženog dekana nema pravosnažnih odluka u pogledu seksualnog uznemiravanja, niti postupaka koji su u toku“.

„Takođe, naglašavam da je Izborna komisija za nedavne dekanske izbore ustanovila da ne postoje pravne i druge prepreke za kandidaturu obojice kandidata“, naveo je Simić, koji je rekao i da za sve dodatne informacije stoji na raspolaganju članovima Saveta Fakulteta.

Dekan je u dopis istakao da je 2021. godine usvojen Pravilnik o sprečavanju i zaštiti od seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja na Univerzitetu u Beogradu Fakultetu političkih nauka kojim se, kako je naveo, na najbolji način oslikava suštinska posvećenost Fakulteta zabrani diskriminacije i bilo kakvog oblika zlostavljanja i seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja.

„U skladu sa navedenim Pravilnikom imenovani su i poverenici za ravnopravnost koji su zaduženi za prevenciju i sprečavanje seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja studenata i zaposlenih. S obzirom da je reč o temi koja zahteva dodatnu pažnju, pozvaću imenovane poverenike da još jednom provere tvrdnje iznete u medijima“, napisao je Simić.

On je poručio i da Fakultet političkih nauka snažno ohrabruje svako lice koje je žrtva uznemiravanja, ucenjivanja, zlostavljanja ili bilo kog oblika dikeriminacije da, u skladu sa Pravilnikom, pokrene postupak zaštite.

„Fakultet se obavezuje da će svako lice koje pokrene postupak zaštite, kao i lica koja su svedoci seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja ili su ohrabrivala na pokretanje postupka, uživati punu zaštitu institucije i neće trpeti štetne posledice“, zaključio je Simić.

Na pitanje da li je, po njenim saznanjima, bilo prijava protiv Orlovića kada je 2014. otvorena ta tema u medijima,

Biljana Đorđević, poverenica za ravnopravnost na FPN-u, za Danas kaže da u to vreme nije postojao pravilnik o zaštiti od seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja nigde u Srbiji, tako da prijava nije mogla biti u okviru tog uspostavljenog okvira.

– Bilo je prijave koliko znam i primenjeni su drugi propisi, pretpostavljam disciplinski. Pravilnik je nastao nakon tog slučaja i to je prvi u zemlji – navela je Đorđević.

Upitana da li su do nje otkako je na funkciji poverenice stigle prijave studentkinja zbog seksualnog uznemiravanja od strane bilo kog profesora, Đorđević je odgovorila da kao poverenica ima savetodavnu ulogu i da ne može bez saglasnosti žrtava da govori o tome, već može da ih informiše o mogućnostima, ali da one same podnose prijave.

– A obraćali su mi se i oko profesora i drugih zaposlenih na fakultetu mada mnogo ređe nego što bih očekivala. Mislim da studenti i ne znaju svoja prava, a verovatno i ne veruju u sistem – ističe Đorđević.

Na društvenim mrežama objavljena su anonimna svedočenja studentkinja koje pominju još neke od zaposlenih na FPN-u.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari