List Pravda na današnji dan pre tačno 80 godina na rubrici “Ženski svet” donosi tekst sa savetima o tome kako čuvati lice od vlage, koji prenosimo u celosti.
“Oči – Maglovito i kišno vreme, čija je sezona sada pred vratima, škodi tenu ako nije prepariran. Naročito stradaju oči, koje od magle porumene i nabreknu. Tome možete doskočiti ako svakog jutra i večeri ispirate oči toplom vodom sa nešto boraksa ili hladnim slabim čajem. Skinite šminku sa očiju i namažite kapke i trepavice vazelinom.
Nos – Magla promena temperature, koja se redovno, dešava kad prelazite iz tople sobe u hladnu, a još više iz sobe na hladan vetar, škodi licu. A pre svega lice dobija neki neprijatan sjaj, koji ni puder ne može da pokrije. Jedini lek je, prvo, da izjutra dobro operete lice sapunom i vodom, dobro ga otrite i onda ispod šmike i pudera stavite malo stipse ili neko drugo sredstvo koje steže kožu. Uveče ubrzajte krvotok snažnom masažom.
Usne – Košava je opasna i za vaše usne koje će ispucati i postati rapave. Ne zaboravite da ih uveče namažete vazelinom. Svakako se uverite da li vam je šminka za usne masna. Pošto ste ružom namazali usne biće dobro da ih pređete puderom koji deluje kao zaštita od uticaja vlage i vetra.”
Na istoj rubrici Pravda 22. februara 1938. godine obavljuje i tekst o pariskoj modi te sezone.
Glavni tekst na naslovnoj strani toga dana bio je da “Pariski listovi veruju da izlazak g. Idna iz vlade neće značiti prekid saradnje Velike Britanije i Francuske”.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Vreme istoga dana na naslovnoj strani najviše prostora posvećuje izboru novog patrijarha SPC, dok i unutar novina ovom događaju posvećuje 2,5 strane. Za Patrijarha je izabran mitropolit crnogorski Gavrilo Dožić, kojeg su, kako se navodi, imenovali ukazom kraljevski namesnici.
Od zanimljih naslova tog 22. februara izdvajaju se i “Već šest nedelja neprekidno spava jedna mlada Sarajevka” i “Čovek koji će venčati kralja Zoga i groficu Aponji bio je nekada građanin Sarajeva, a rođen je u Bosanskoj Krajini”, kao i tekst o jedinom ženskom fakiru u svetu.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
- Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.