Na proteste dolazim zato što imam moralnu obavezu prema studentima i kolegama.
Zato što verujem da je protest način da se suprotstavimo sistemu koji urušava institucije, pravo na slobodno i istinito informisanje i oduzima dobru perspektivu mladima. Zato što intimno verujem da treba podržati svaki protest čiji je cilj da društvo bude bolje. Nisam član nijedne političke partije, ali imam politički stav i mišljenje, i pravo da ih iskažem, kaže Natalija Jovanović, dekanica niškog Filozofskog fakulteta i sociološkinja.
Naša sagovornica je jedini dekan u Nišu, čiji univerzitet broji 13 fakulteta, koji učestvuje u protestima „1 od 5 miliona“ i javno ih podržava. Bila je i jedini niški dekan koji je pre više od godinu i po dana učestvovao i javno podržao studentske „Proteste protiv diktature“. Aktivna je učesnica građanskih, studentskih i opozicionih protesta još od „devedesetih“.
*Tridesetak kolega niškog Filozofskog fakulteta je u startu potpisalo pismo „Univerzitetska podrška protestima ‘Jedan od pet miliona'“, namenjeno akademskoj zajednici Srbije, a novi nastavljaju to da čine, čime po tom pitanju značajno „prednjači“ u odnosu na druge fakultete u Nišu. Za Vas je to logično i prirodno?
– Da. Mi smo fakultet drštveno-humanističke orijentacije. Zato nije ni čudno da su upravo sociolozi sa Filozofskog fakulteta u Beogradu dali najbolju dijagnozu našeg društva i njegovih anomalija, kojima ja nemam šta da dodam. Uostalom, zar ovim i još nekim protestima nisu prethodile analize i ocene Jova Bakića, Čede Čupića, Ratka Božovića i drugih naših kolega, među kojima i onih iz Niša?
*Mogu li ovi i ovakvi protesti – koje organizuju različite građanske organizacije i imaju potpuno heterogene zahteve, nešto da promene i šta?
– Dobro je da u društvu postoje oni koji reaguju na anomalije i dobro je što proteste, pogotovu ove u Nišu, organizuju mladi ljudi. Stiče se utisak da je generacija mladih preuzela stvar u svoje ruke, i da se polako homogenizuje. Oni neće da odu iz zemlje već pokušavaju da nešto promene nabolje. Znamo da je ogroman broj mladih ljudi otišao i čini mi se da odliv mozgova nikada nije bio veći nego u poslednjih pet ili šest godina. Ponosna sam što su protesti dostojanstveni i što na njima, uprkos svemu, dominira vedrina i optimizam.
*Da li opozicija na ovim protestima treba da bude „vidljivija“?
– Mi, čini mi se, prvi put imamo divan fenomen građanskog protesta. Čini se da sazreva svest o Srbinu kao građaninu, koji ima pravo na svoje zahteve, očekivanja i nade. On hoće da živi kao sav normalan svet, da ima standard i slobode kao i ljudi, recimo, u zapadnoj Evropi. Što se tiče opozicije – čini se da neki od opozicionara nisu naučili ono što su morali da nauče dok su bili na vlasti. Oni na ovim protestima uče lekciju od građana, koje slušaju i osluškuju, i to tako i treba da bude. Lideri opozicije polako shvataju da imaju posla sa ozbiljnim protivnikom, a da u centru njihovog interesovanja moraju da budu građani, koji su najveće žrtve ove naše tranzicije, jer su osiromašeni, bez mnogih ljudskih prava i poniženi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.