Rođen sam u Gornjoj Bukovici, u blizini Valjeva, ali i Valjevske Kamenice, koja je u to vreme bila sedište Podgorskog sreza, koji je pripadao tadašnjem Valjevskom okrugu. Rođen sam u učiteljskoj porodici: majka Milena i otac Miodrag završili su, u istoj generaciji, Učiteljsku školu u Šapcu, dok je sestra Olivera, koja je bila starija četiri godine, rođena u Oglađenovcu, takođe podgorskom selu. U tom selu, u Bukovici, proveo sam devet godina – četiri predratne, četiri ratne i jednu posleratnu godinu, odnosno njen početak.
***
Predratne godine i danas mi izgledaju idilično. Svega je bilo i sve je bilo kako treba, kako se u Bukovici govorilo. Seljaci su bili plemeniti. Voleli su decu. Sećam se da sam tada naučio slova i počeo da čitam. Sećam se i da sam, iako nisam bio školarac, deklamovao na jednoj svetosavskoj priredbi.
***
Okupacijske godine, iako ih nisam najbolje razumeo, više pamtim. Pamtim ih po neizvesnostima, svakakvim. Mnoge porodice su bile nesređene, pa i nesrećne. Muškarci, mlađi posebno, nisu bili kod svojih kuća. Mnogi su bili u zarobljeništvu ili u nekim vojskama. O tome se uglavnom nije govorilo. Još i sada se uzbudim kada se setim kako je delovala jedna starija žena, koja me je molila da joj pročitam pismo koje je dobila od sina iz nekog nemačkog stalaga. I molila je da nikome, baš nikome, ne govorim o tome. Bio sam i na nekim svadbama, ali i sahranama. Bile su tihe.
***
Prvu posleratnu godinu, odnosno samo prvu polovinu smo proveli u Bukovici. Nove vlasti su mamu premestili u Vragočanicu, veoma malo selo, koje je bilo deo Podgorskog sreza. U toj maloj školi, koja se nalazila u nedovršenoj seoskoj kući, završio sam četvrti razred, odnosno osnovnu školu. Mama je 1946. godine premeštena u Kamenicu, Donju. I tada je počelo moje školovanje, pravo…
***
Godine 1946. spremao sam se da nastavim školovanje u Valjevu, u tamošnjoj gimnaziji. Stanovao bih zajedno sa sestrom koja je bila đak Srednje ekonomske škole. Čitavo leto sam je „terao“ da mi priča o Valjevu. U početku je to rado činila, a zatim je izbegavala da o tome bilo šta govori. Tek, celo leto sam smišljao šta ću sve raditi u Valjevu. Međutim, negde krajem leta mama mi je oduševljeno rekla da ću prve gimnazijske godine provesti u Kamenici, ali Gornjoj, koja je od Donje, gde smo mi živeli, bila udaljena tri kilometra. Još mi je zadovoljno rekla da joj je njen stariji brat Svetozar, poznatiji kao Zort, rekao da neću morati ići svaki dan iz Donje u Gornju Kamenicu, već da ću stanovati kod njih, kod njega, njegove supruge Danice i njegove majke Živane… U početku sam bio tužan što neću ići u Valjevo, ali sam ubrzo shvatio da je tako, stvarno, bolje!
***
Odlukom ministra prosvete – mislim da je to bila Mitra Mitrović – u svim sreskim mestima u Srbiji osnovane su niže gimnazije, odnosno progimnazije, kako su zvanično nazvane. Tako je i Kamenica, Gornja, koja je bila sedište Podgorskog sreza, dobila tu novu školu. U prvi razred se upisalo više od stotine đaka, kako onih koji su redovno završili osnovnu školu, tako i starijih koji u ratnim uslovima ili iz ekonomskih razloga nisu mogli nastaviti školovanje. Progimnazija je za sve nas bila pravo čudo.
***
Pre svega, umesto jednog učitelja, svaki predmet je imao posebnog nastavnika. I ti predmeti su imali posebne metode, što je uglavnom zavisilo od nastavnika. Pamtim – iz te tri progimnazijske godine – ne samo sadržaje posebnih predmeta, već i časove, ali, posebno, nastavnike… Predavale su nam dve potpuno različite ličnosti. Jedna je bila Tomanija Janković, čiji je muž Srećko bio upravitelj. Ona je bila politički jasno opredeljena. Bila je jedno vreme i sekretar Sreskog komiteta. Predavala je srpski jezik i istoriju. Druga posebna ličnost je bio Vojin Rakić, koji je završio bogoslovske nauke. On je predavao fiziku i hemiju. Bio je, za razliku od Tomanije Janković, verski jasno opredeljen, iako to na časovima nije pokazivao.
***
Bili smo složna generacija i uglavnom dobri đaci. Učili smo, predano. I čitali smo, i to sve što nam je dolazilo do ruke. U Kamenici je tek kasnije osnovana mesna knjižnica, pa se samo u školi dolazilo do knjiga. To su bile knjige školske lektire, ali i ruske knjige. Ja sam mnogo čitao. Beogradska tetka mi je slala knjige, ali drugačije nego što su bile one u školskoj knjižnici. Od nje sam dobio, sećam se, dela Janka Veselinovića, Svetolika Rankovića i Laze Lazarevića. I svaka pošiljka je imala neko novo i meni nepoznato ime. Došle su mi do ruku i pesme Dušana Kostića, neki roman Dušana Baranina i priče Branka Ćopića.
***
Na kraju trećeg razreda počeli smo među sobom da se dogovaramo koju ćemo školu nastaviti… Veći deo nas je bio za gimnaziju, dok su neki bili za poljoprivrednu, ekonomsku ili tehničku školu. Bilo je i onih koji se nisu izjašnjavali…
Desilo se – to se videlo već na kraju trećeg razreda, odnosno u leto 1949. godine – da smo mi koji smo govorili o srednjoj školi, to i učinili, dok su oni koji se nisu izjašnjavali otišli u neku od bogoslovskih škola. Bio je to, govorili su aktuelni političari, rezultat tajnog nagovaranja nastavnika Vojina Rakića.
***
U isto vreme, i ponosan i zaplašen, ušao sam u septembru 1949. godine u dostojanstveno zdanje Valjevske gimnazije. Imali smo sreću da nam je razredni starešina bila dostojanstvena i umna, ali i plemenita Draga Atanacković. Pomogla je da zavolimo francuski jezik… Od ostalih nastavnika još izdvajam Kaću Hranjec, koja je predavala srpski jezik i književnost, kao i, isto, Kaću, ali Sretenović, profesorku istorije. Atmosfera u Gimnaziji i Valjevu uopšte bila je, za mene, ali, mislim, i za sve ostale koji su došli iz progimnazija, dakle iz okolnih malih mesta – drugačiji, bolje reći novi svet…
***
U početku nismo uspevali da razumemo valjevsku decu. Bili su nešto drugo. Međutim, vremenom, kada su počela ozbiljnije da znače zauzimanja u školi, nestale su razlike između gradskih i seoskih đaka. Podele su bile na vredne i manje vredne đake, a tek kasnije i na zvezdaše i partizanovce…
***
Veliko iznenađenje je bilo, ne samo za mene, već za sve nas koji smo došli iz okolnih mesta – korzo… Znali smo za vašare, koji su u našim mestima održavani jednom ili najviše dva puta godišnje. Međutim, ova okupljanja su bila svake večeri. Kada smo se i mi na korzo svikli, počeli smo prepoznavati neke od onih đaka koji su u školi uživali poseban ugled. Bio sam uzoran đak, dakle ne nemaran, ali ne i posebno dobar. Učio sam. Jedino sam se mučio sa matematikom. Plašio sam se profesora Ježeka. Bio je cinično strog prema neznanju.
***
Zavoleo sam literarne skupove. U razredu je nas nekoliko pisalo pesme. U tome nas je podržavala Kaća Hranjec… I za nas je bilo veliko iskušenje kada nam je Zoran Joksimović, u čitavoj školi poznat kao uspešan prozni pisac, saopštio da ćemo i mi nastupati na jednoj od narednih večeri. Imao sam tremu… I bio sam razočaran, pa i tužan što moji stihovi nisu izazvali neku naročitu pažnju. Inače, pored delovanja u literarnoj družini, profesorka Hranjec me uključila i u dramsku sekciju. Igrao sam u njenim predstavama.
***
Ubrzo sam počeo da sarađujem u lokalnom listu Napred. Prvi tekst koji je objavljen u tom listu bio je moj zapis o vašaru na Ivi, koji je u podgorskim prostorima bio veoma poznat… Saradnja u listu „Napred“ omogućila mi je da se priključim grupi đaka koja je predložila da se pokrenu mesečne novine za mlade, koje su nazvane Reč omladine. Posle godinu dana smo pokrenuli i list Srednjoškolac koji je bio startno mesto za sve one koji su bili naklonjeni umetnostima, pre svega književnosti… S obzirom na moju spretnu upornost, izdavač – to je bio Opštinski odbor Saveza omladine – imenovao me je za glavnog urednika. Pri kraju gimnazijskog školovanja, sarađivao sam i u beogradskim listovima, Borbi i Sportu, objavljujući uglavnom aktuelne kulturne i sportske vesti iz Valjeva.
***
Valjevo je u to vreme bilo živo mesto. Imalo je industriju. Prednjačio je predratni Vistad, koji je kasnije preimenovan u Krušik. Osnivala su se i nova preduzeća koja su se bavila trgovinom, poljoprivredom, graditeljstvom i još nekim privrednim poslovima. I što je bilo posebno važno, barem za nas mlade koji smo bili naklonjeni kulturi, u tadašnjem Valjevu je delovalo profesionalno pozorište. Imalo je prikladan repertoar. Najviše su igrana domaća dramska dela, koja je publika rado gledala. Bilo je i popularnih glumaca… Međutim, kada se sredinom pedesetih godina počelo poverljivo pričati da će pozorište biti ukinuto, gradske vlasti, nama se tako činilo, ništa nisu preduzele. Tako, recimo, nije bilo u Pirotu, čije je pozorište sačuvano i koje i sada uspešno deluje.
***
Bio sam aktivan i u omladinskoj organizaciji. Tako sam početkom pedesetih godina bio delegat valjevskih srednjoškolaca na republičkom omladinskom kongresu, gde sam izrazio nezadovoljstvo, bez prethodnog dogovora i saglasnosti sa sreskim omladinskim rukovodstvom, što su nam uveli kape. Za taj moj protest ne bi se ni znalo da tadašnji omladinski list nije objavio, u kongresnom pregledu, moju fotografiju i taj protest protiv kapa. Kada se to objavilo, napali su me gradski omladinski rukovodioci. U školi su me, međutim, svi podražavali.
***
Takođe, početkom pedesetih godina sam bio na radnoj akciji u ondašnjoj Jagodini na izgradnji fabrike kablova. Pošto se verovalo da sam čovek kulture, bio sam postavljen da u brigadi brinem o kulturnom radu. Spominjem taj akcijaški boravak jer je to bila prilika, prva, jedinstvena, da slušam i vidim tri u to baš šire ne mnogo poznata pisca – Oskara Daviča, Dobricu Ćosića i Antonija Isakovića. Tada sam slušao odlomke iz Davičove Pesme, Ćosićevog Daleko je sunce i jedan Isakovićev prozni zapis… Taj susret mi je, čini mi se, i pomogao da se opredelim, u vreme velike mature , da studiram književnost!
***
U Beograd, na studije, došao sam 1954. godine. Upisao sam na Filozofskom fakultetu (još nije bio razdeljen na Filozofski i Filološki fakultet!) – 10. grupu, odnosno Jugoslovensku književnost i srpskohrvatski jezik… Samo na našu grupu upisalo se preko 500 studenata. Bilo ih je iz svih krajeva Jugoslavije, čak i neki iz Slovenije.
***
Atmosfera je u početku bila neizvesna. Nismo znali, barem mi iz unutrašnjosti, šta nas očekuje. Međutim, ubrzo smo se uklopili u studentski život i počeli da raspoznajemo one sa kojima smo imali nešto zajedničko, pa i blisko. Zanimljivo, podele nisu bile na sportskom, već na književnom polju. Delili smo se na one koji su bili za Delo i na one koji su za Savremenik… Ne bih znao kojih je bilo više.
***
Imali smo veoma dobre profesore. Među njima su bili najpopularniji i najcenjeniji Velibor Gligorić, Dragoljub Pavlović i Vido Latković, a od mlađih (u to vreme – mlađih!) Dimitrije Vučenov, Miroslav Pantić, Miodrag Popović i Dragiša Živković. Pošto smo slušali i svetsku književnost, bliski su nam bili Raško Dimitrijević i Vojislav Đurić. Opet, iz jezičkih predmeta veoma smo cenili Aleksandra Belića. Bio sam u generaciji koja je imala privilegiju da prisustvuje njegovom poslednjem času. Takođe, rado smo slušali Mihaila Stevanovića, Radomira Aleksića, Radoslava Boškovića i Asima Pecu.
***
Predavanja su nam držali i drugi profesori, koji su bili, mislim, profesori po pozivu. Tako je jednom govorio Milan Bogdanović o Branku Radičeviću. Govorio je zaneseno, biranim rečima i ubedljivo… Sve vreme je listao jednu, činilo mi se, ukoričenu svesku. Kada je otišao, video sam da je ta sveska ostala na katedri. Požurio sam da je uzmem… Međutim, Bogdanović je listao neku dramu koja se igrala u narodnom pozorištu… Kasnije, mnogo kasnije, ispričao sam mu o tome. Nasmejao se!
***
Najomiljenije mesto studenata Filozofskog fakulteta bila je sala 45, koja se nalazila na prvom spratu ondašnjeg Prirodno-matematičkog fakulteta, pošto se tek gradila nova zgrada za taj fakultet. Danas je u toj sali biblioteka Katedre za srpsku književnost… Tu salu smo zvali – četrdesetpetica. U njoj su često održavane književne večeri, ali i susreti sa piscima, i poznatim i još neupoznatim. Tako je moja generacija mogla da sluša kako svoje radove čitaju Branko Miljković, Danilo Kiš, Miodrag Bulatović, Blažo Šćepanović, Ljuba Simović, Rade Vojvodić, Vuk Krnjević i još mnogi. Kasnije su im se pridružili i Matija Bećković, Mića Danojlić, Brana Petrović… Tako, isto četrdesetpetica je bila prava arena književnih rasprava u kojima su učestvovali Nikola Milošević, Dragan Jeremić, Petar Džadžić, Predrag Palavestra, Miloš Bandić i Sveta Lukić.
***
Vreme studija je bilo i mogućnost da sretnemo pisce, aktuelne i čuvene pisce. Na razgovore sa studentima profesori su pozivali sve tada ugledne pisce. Među nama su bili Ivo Andrić, Veljko Petrović, Erih Koš, Isidora Sekulić, Desanka Maksimović, Branko Ćopić… Dolazili su i Marko Ristić, Oskar Davičo, Antonije Isaković i Dobrica Ćosić. Dakle, nije se osećala poznata podeljenost!
***
U to vreme sva pozorišta davala su studentima propusnice… I ja sam uspeo da dođem do jedne, i gledao sam gotovo sve predstave u Narodnom i Jugoslovenskom dramskom pozorištu. Bili su nam omiljeni glumci – Raša Plaović, Milivoje Živanović, Mira Stupica, Nevenka Urbanova, Marija Crnobori, Viktor Starčić, Stevo Žigon, Branko Pleša. Cenili smo i reditelje – Huga Klajna, Matu Miloševića i Bojana Stupicu… Umeli smo, i toga se sećam, da ne odemo na čas raspravljajući se da li je bolji glumac Raša Plaović ili Milivoje Živanović, odnosno Mira Stupica ili Nevenka Urbanova.
– nastaviće se –
O sagovorniku
Miloš Jevtić je rođen 1936. u Gornjoj Bukovici, nedaleko od Valjeva. Gimnaziju je završio u Valjevu, a književnost je diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Nakon studija je radio u Kulturno-prosvetnim zajednicama Beograda i Srbije. U Radio Beogradu je bio glavni i odgovorni urednik Drugog programa. Autor je višegodišnje serije emisija Gost Drugog programa u kojima je objavio više od osam stotina razgovora sa ličnostima iz oblasti kulture i nauke iz Jugoslavije i sveta. Deo tih razgovora objavljen je i u 210 knjiga edicije Odgovor, a deo u deste knjiga edicije Izabrani razgovori Miloša Jevtića. Dobitnik je brojnih nagrada iz oblasti kulture i novinarstva. Živi i radi u Beogradu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.