U južnom Sudanu u nedelju je počeo referendum o nezavisnosti tog dela zemlje od centralnih vlasti u Kartumu koji će trajati nedelju dana, a očekuje se da će ishod referenduma dovesti do podele najprostranije afričke države. Predsednik južnog Sudana Salva Kir je referendum na koma pravo glasa ima oko četiri miliona ljudi nazvao „istorijskim trenutkom“. Kir je to izjavio prilikom glasanja, u prisustvu velikog broja građana koji su čekali da glasaju i glumca i prosudanskog aktiviste Džordža Klunija i američkog senatora Džona Kerija.


Očekuje se da će se većinski hrišćanski, naftom bogati jug Sudana odvojiti od pretežno muslimanskog severa, a vlasti na severu su obećale da će, ukoliko referendum uspe, dozvoliti da se jug odvoji. Referendum je deo mirovnog sporazuma iz 2005. godine kojim je okončan dve decenije dug građanski rat. U tom sukobu poginulo je više od dva miliona ljudi.

Situaciju u zemlji dodatno je zakomplikovala pobuna u zapadnoj regiji Darfur. Zbog ubijenih i izbeglih sudanski predsednik Omar al-Bašir je postao jedini aktivni predsednik države optužen za genocid i ratne zločine.

„Ovo je područje veličine Francuske. Veće od Kenije, Ruande, Ugande i Burundija zajedno, a ima samo 50 kilometara asfalta. Glasački listići prenose se helikopterima, referendum će trajati nedelju dana, a rezultate ćemo čekati najmanje dvostruko duže“- rekao je američki konzul u Južnom Sudanu Beri Volki.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari