U okviru velike humanitarne akcije Buđenje dobrote i ljubavi, koju su 7. januara započeli grad Užice, SPC i Kolo srpskih sestara, sedmočlanoj porodici Višnjevac, koja je posle rata u Bosni i Hercegovini izbegla iz Sarajeva, grad je dodelio stan na korišćenje u zgradi u Sevojnu.
Stan od sedamdeset kvadrata u višespratnici, čiju izgradnju su finansirali humanitarna organizacija HELP i grad, biće useljiv za dva meseca. Do tada će Višnjevci i dalje biti u Kolektivnom centru za izbeglice na Zabučju. Ugovor o trogodišnjem korišćenju stana, s mogućnošću da se taj rok pruduži, potpisali su Žarko Višnjevac i Jovan Marković, gradonačelnik Užica.
– Od početka rata ovo nam je trinaesta seoba. Dodelom stana rešili smo naš najvažniji životni problem. Najviše mi znači to što će deca imati gde da uče, kazao je Žarko Višnjevac posle potpisivanje ugovora. On i njegova supruga Dušanka su nezaposleni, a da bi obezbedili egzistenciju za sebe i petoro dece bili su prinuđeni da povremeno rade i najteže fizičke poslove.
– Najstariji Srđan je student, Milica i Jovanka su učenice Užičke gimnazije, a Ognjen i Đorđe su osnovci i svi postižu odličan uspeh, naveo je Žarko, inače profesor književnosti koji je nekada radio u BIGZ-u, ali je ostao bez posla nakon zatvaranja te knjižare.
Novčanu pomoćanonimne Užičanke porodici Višnjevac je uručila predsednica Kola srpskih sestara Slobodanka Mira StankovićĆirković. Gradonačelnik Jovan Markovićje istakao da je dodeljivanje stana ovoj porodici prvi korak u realizaciji velike humanitarne akcije, koja će trajati tokom cele godine, a čiji je cilj obezbeđivanje pomoći socijalno najugroženijim višečlanim porodicama u gradu.
– Država treba da određuje svoje prioritete, ali grad Užice mora da pomaže ljude koji imaju više od troje dece i to mora da bude prioritet celog društva. Nadam se da će porodica Višnjevac u novom stanu provesti lepe trenutke – poručio je Marković.
Inače, pokrenuta akcija, kako je objasnio Marković, predstavlja i odgovor Užica na predstojeću ekonomsku krizu, jer u gradu postoji veliki broj siromašnih porodica i građana. On je, zajedno sa protojerejom Dragićem Milićem, naveo da će se tokom akcije prikupljati novac, oprema za domaćinstvo, odeća, obuća, dugotrajni prehrambeni proizvodi i igračke prvenstveno za višečlane porodice, one koje imaju decu sa invaliditetom, decu bez jednog ili oba roditelja, ali i porodice koje nemaju novac za lečenje obolelih članova domaćinstva. U akciju su se uključili Centar za socijalni rad, Crveni krst, a kako je objasnila Brankica Jeremić, pomoćnica gradonačelnika za socijalnu politiku, do sada se u tu akciju uključilo više od dvadeset organizacija i udruženja, a podrška se očekuje i od užičkih preduzeća. Prema njenim rečima u gradskom budžetu za 2009. godinu za jednokratne pomoći najsiromašnijim Užičanima, planiran je iznos od 8,1 milion dinara, što je više nego prošle godine, ali to, kako je rekla, nije dovoljno. – Nijedna opština u Srbiji, pa ni grad Užice, nema evidentirane porodice kojima je potrebna socijalna pomoć, pa je akcija dobra prilika da se sačini takva baza podataka i to ćemo učiniti uz pomoćmesnih zajednica – rekla je Jeremićeva.
Kako pomoći
Građani, organizacije, ustanove i preduzeća moći će da uplate novac na žiro račun koji će uskoro biti otvoren. Detaljnije informacije o akciji mogu se dobiti u Informativnoj službi grada (590-151,) crkvenoj opštini (524-320) , Centru za socijalni rad (512-340), Crvenom krstu (523-226) i Kolu srpskih sestara (519-198). U gradskoj upravi je formiran tim koji će koordinisati akcijom i utvrditi kriterijume za dodelu pomoći.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.