U malenoj, nerazvijenoj opštini Lebane, na jugu Srbije, poslednjih nekoliko dana došlo je do ozbiljnih nesporazuma između rukovodstva jedine radio i TV stanice, Caričinog grada, i čelnika lokalne samouprave oko gazdovanja predajnikom u tom kraju, ali i izdvajanja nadoknade ovoj medijskoj kući za praćenje rada SO i njenih organa, ali i kolektiva čiji je osnivačlokalna samouprava.

Prema novom predlogu mesečne nadoknade TV i radiju Caričin grad predviđeno je da se iz kase SO izdvoji tri puta manje para nego lane, odnosno 50.000, umesto 150.000 dinara!

– Svesni smo teškoća u kojima se nalazi naša sredina, odnosno besparice koja je prisutna u opštinskoj kasi, ali je potcenjivački stav rukovodstva da nam za svakodnevno izveštavanje o radu SO, javnih i javno komunalnih preduzeća i drugih ustanova čiji je osnivačlokalna samouprava planira mesečno izdvajanje 50.000 dinara. Za nas je to neprihvatljivo i zato smo spremni da prekinemo direktne TV prenose SO Lebane – kaže Srđan Živković, direktor RTV Caričin grad.

Nečijim hirom u lokalnoj samoupravi, bilo nam je onemogućeno da dođemo do predajnika i nekoliko dana nismo mogli da emitujemo vlastiti program – kaže Živković.

Lebanski predsednik opštine, Mića Stanković, ugledni profesor matematike na Niškom univerzitetu, jedini doktor nauka u fotelji predsednika opštine na jugu Srbije, kaže da se svaki nesporazum može prevladati dobrom voljom i jasnom argumentacijom.

– U svim sredinama, zbog poznatih problema koji su prisutni u budžetima lokalnih samouprava, nalaze se načini za štednju. Nove mere se preduzimaju i u našoj lokalnoj samoupravi, ali to ne sme da ide na štetu naših građana, jer želimo da budu dobro, pravovremeno informisani. Zbog toga ćemo, što je i prirodno, razgovarati i o daljem praćenju rada SO na TV Caričin grad i o obavezama koje imamo prema ovoj informativnoj kući – veli prof. dr Mića Stanković, predsednik opštine Lebane.

Na prošlonedeljnom sastanku predstavnika lokalne samouprave i radio TV Caričin grad čulo se da se iz budžeta SO izdvajaju pozamašna sredstva za rad dve novinarke, dopisnice beogradskih glasila (njihova imena, a i iznos do sada uplaćenih sredstava nije saopšten), ali je rečeno da su one angažovane oko ažuriranja zvaničnog sajta opštine Lebane.

– Takvo obrazloženje ima prizvuk crnohumorne priče. Logično je pitanje ko je i pod kojim uslovima doneo odluku da građani iz budžeta finansiraju rad novinarki iz drugih sredina, kao što je, dabome, pravo pitanje koliko stvarno vredi izveštavanje naše radio i TV kuće, rada lokalnog parlamenta i institucija čiji je ona osnivač- zaključuje Srđan Živković, direktor i vlasnik RTV Caričin grad.

Bolji tretman

U opštini Lebane, u samom gradu i 39 sela, živi oko 25.000 stanovnika, gotovo četiri hiljade manje nego u vreme poslednjeg popisa. U nemalom broju planinskih naselja životare samo starci, a poslednjih godina se nije rodilo nijedno dete!

Malo je poznato da se opština Lebane graniči sa Kosovskom Kamenicom, odnosno sa Kosovom i Metohijom i da je ta linija pet kilometara. Zbog toga opštinsko rukovodstvo traži bolji tretman ovoga dela Republike, odnosno povoljnije kredite kako bi se razrešili ne samo brojni privredni, nego i komunalni problemi i mnoge zabiti povezale sa centrom komune.

Svaki drugi bez posla

U Lebanu je trenutno oko šest hiljada nezaposlenih lica i po stopi od 42 odsto ovaj kraj je u samom vrhu na jugu Srbije i u Republici. Posle privatizacije, koje je bila spora i neefikasna, bez radnih mesta je ostalo više od hiljadu radnika.

– Naš zajednički zadatak je da se smanji broj nezaposlenih i istovremeno ublaži siromaštvo – kaže prof. dr Mića Stanković, predsednik opštine Lebane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari