Sedžakov: SPC i vlast CG u klinču 1Foto: Informativna služba SPC

Ukoliko crnogorska država bude insistirala na zakonu o verskim slobodama, koji bi doveo i do neke vrste narušavanja imovinskog stanja Srpske pravoslavne crkve, verovatno će i reakcija SPC biti žestoka i tu se može očekivati frontalni sukob, izjavio je profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Slobodan Sadžakov.

On je u intervjuu „Zašto“ govorio o tome koji bi potezi Srpske pravoslavne crkve mogli dodatno podići tenzije u odnosima sa crnogorskom državom?. Problemi nastaju onog momenta, kako je rekao, kad Crna Gora pokušava da ostvari svoju državnost i suverenost u punom kapacitetu i tad naprosto prestaje ta neka vrsta simbioze Srpske pravoslavne crkve i vlasti u Crnoj Gori, i od tog vremena do danas stalno smo svedoci trvenja, razmirica, uvreda i tako dalje.

Sadžakov je ocenio da crnogorska vlast očigledno shvata Srpsku pravoslavnu crkvu kao produženu ruku velikosrpskog nacionalizma i određene izjave velikodostojnika Srpske pravoslavne crkve zapravo su identične kao i izjave pro-srpski orijentisanih političara u Crnoj Gori, i, naravno, interes Srpske pravoslavne crkve i njen nastup i mešanje u politiku smeta i škodi toj osnovnoj nameri crnogorske države i naprosto sukobi su neminovni jer nijedna strana ne odstupa. Naravno, konstatovao je on, u tim kvalifikacijama i izjavama prednjači mitropolit Amfilohije, koji je, pored ostalog, Crnu Goru nazvao i ‘debelim crevom Evrope’. Prosto su nestale one privilegije koje je Srpska pravoslavna crkva imala devedesetih i sada vidimo da taj sukob eskalira, pre svega zbog namere crnogorske vlasti da donese zakon o verskim slobodama koji bi znatno uticao na tu dosadašnju imovinu Srpske pravoslavne crkve, koja je navikla da ima i određene beneficije, zaključio je Sedžakov.

On konstatuje da jesu spor i polemika, između patrijarha i crnogorske vlasti bili motivisani pre svega imovinskim pitanjem, stvarima vezanim za imovinu SPC, i patrijarh Irinej je čak rekao da mu je drago da to je to izazvalo takvu vrstu pažnje i da bi on uputio izvinjenje ako crnogorska država odustane od zahteva vezanih za zakon o verskim slobodama. On je istakao da je to je prosto jedan klinč koji traje, i pun je izjava koje su optužujuće i sa jedne i sa druge strane. Naravno, patrijarh Irinej je nedavno bio na Cetinju, govorilo se da će možda doći i do zabrane ulaska ali ona se nije dogodila, ali ne možemo sa sigurnošću reći šta će se događati u budućnosti ukoliko Srpska pravoslavna crkva nastavi da tako otvoreno baca rukavicu u lice crnogorskoj državi,podsetio je Sadžakov. Određeni blagonaklon stav crnogorske države prema Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, koja nema autokefalnost i koja se bori za nju i koja polaže nade sada vezano za ovu situaciju u Ukrajini, dakle i ta blagonaklonost se tumači kao atak na Srpsku pravoslavnu crkvu, dodaje on. Sada taj proces, to trvenje, između Srpske pravoslavne crkve i crnogorske države ulazi u jednu fazu i videćemo s kakvom će se odlučnošću Crna Gora, odnosno crnogorska država, odrediti prema tom delovanju Srpske pravoslavne crkve.

Prema njegovim rečima, SPC opet zadire i u ovom političkom segmentu, ne samo u ovom simboličko-verskom, već tu je dakle i insistiranje na toj reviziji neke prošlosti i osporavanje anti-fašističkih tekovina, veličanje četničkog pokreta, sve ono dakle što je činilo dugo osnovu velikosrpskog nacionalizma, pa i onog u Crnoj Gori. Ako sudimo po ukrajinskom slučaju, doći će verovatno do velikog presedana koji će promeniti sliku pravoslavlja kako smo ga mi poznavali do sada, ocenio je novosadski profesor. Dakle, kako je rekao, preskače se Ruska pravoslavna crkva, odnosno ‘majka crkva’, i vaseljenski patrijarh Vartolomej će direktno, kao u nekim ranijim slučajevima, očigledno, dati autokefalnost Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi. Analogno tome, može se očekivati, dodaoje Sadžikov, nešto slično i u Makedoniji, jer premijer Zoran Zaev je pisao patrijarhu Vartolomeju, Makedonska pravoslavna crkva mu se isto obratila sa zahtevom za priznanje autokefalnosti. Po tom trendu može se očekivati i da Crnogorska pravoslavna crkva isto doživi neku vrstu ekspanzije, priznanja, odnosno da dobije autokefalnost, i očigledno je da to priželjkuje i očekuje, a razvoj situacije ide u tom pravcu da se to vrlo lako može i desiti, samtar Sadžakov. On je podsetio da je crnogorska država nekim elegantnim potezima već dugo pokušavala da toleriše, da ne naseda na provokacije, ne preuzima neke represivne mere, i takve stvari su bile samo sporadične. Ali, ukoliko sada crnogorska država bude insistirala na ovom zakonu o verskim slobodama, koji bi doveo i do neke vrste narušavanja imovinskog stanja SPC, verovatno će i reakcija SPC biti žestoka i tu se može očekivati zaista frontalni sukob, ocenio je Sadžakov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari