Sejdinović: Par ekselans politički problem 1Foto: Medija centar

Problem medija u Srbiji nije ekonomski problem, nije ni sindikalni, on je par ekselans političi problem, izjavio je u intervjuu nedeljniku Vreme predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Nedim Sejdinović.

On jeocenio da  „novinarstvo u Srbiji za jedan broj kolega veoma unosan posao i da oni jako dobro žive od medijskog posla“.

Sa druge strane, pokazuje se da je za druge kolege situacija potpuno obrnuta, ukazao je Sejdinović i predočio da isključivo politika odlučuje o tome koji će medij opstati, a koji neće.

Kao urednik ili novinar u Srbiji imate dve varijante. Prvu, da budete deo sistema vlasti, da u tom korumpiranom sistemu učestvujete u kreiranju mitskog, velikog vladara i njegove uspešne politike, odnosno u kreiranju bajke za građane, ocenio je Sejdinović.

Ukoliko na to pristanete, ukazao je on, dobijaćete od države novac po raznim osnovama, ne samo putem konkursa, putem javnih preduzeća, specijalnih ugovora, nego i reklama kompanija, bilo domaćih ili stranih.

Ukoliko ne pristajete na to, vi od države ne dobijate novac, zatvaraju vam se putevi na konkursima, gubite reklame, ne možete da opstanete na tržištu, objasnio je Sejdinović.

Pri tome vam se, prema njegovim rečima, šalju raznorazne inspekcije, vode se sudski sporovi, izloženi ste pretnjama, napadima, ucenama, šalju vam se telali da vam kažu da se smirite, da spustite loptu.

Dakle, birate ili lagodan, konformistički put na kojem se odričete novinarstva ili ovaj drugi put. A o svemu tome odlučuje politika, precizirao je Sejdinović.

I koliko god se mi borili da država izađe iz medija, država je u potpunosti u medijima, nikada nije bila više nego sada, konstatovao je Sejdinović, koji tvrdi da nijedan medij u ovoj zemlji ne počiva na tržištu.

Upitan da li je ostvariva ideja koju je najavio urednik Informera o osnivanju novog novinarskog udruženja koje će braniti Aleksandra Vučića od napada tabloida, Sejdinović je uzvratio da je sve moguće i da se ne bi se začudio da to bude i brojno udruženje.

„Ali, to bi bila karikatura, jer je ideju izneo čovek koji je svojevremeno rekao da je etički kodeks novinarstva prevaziđena stvar. Vučićević je simbol našeg moralnog sunovrata, a on je i slika u ogledalu Aleksandra Vučića“, ocenio je Sejdinović.

„Način na koji on vodi medij isti je kao i način na koji Vučić vodi državu. Zapravo, kroz njih dvojicu i Željka Mitrovića možemo da vidimo šta je logičan kraj dugogodišnje negativne selekcije“, smatra Sejdinović.

On predviđa da će to udruženje, ako se osnuje, biti verovatno kratkog daha, jer je suštinski suprotno onome što bi jedno udruženje novinara trebalo da bude.

Na pitanje šta potkrepljuje njegovu nadu da će, metaforički gledano, sve trajati kratko, Sejdinović je odgovorio: „Ako ćemo na kraju da budemo makar malo pozitivni, moramo reći da je činjenica da ovo društvo još uvek ima energiju otpora“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari