Skoro da je neverovatno koliko spinovanja, lažnih vesti, pogrešnih tumačenja, postoji u izveštavanju o pregovorima koje novinarska i medijska udruženja vode sa Vladom Srbije o medijskoj strategiji i drugim medijskim temama, piše predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Nedim Sejdinović u autorskom tekstu na portalu Autonomija.
Prema njegovoj oceni, čovek počinje da se pita o čemu se tu radi i da li je u pitanju režirana akcija koja ima za cilj da međusobno posvađa i uništi ovo malo organizacija koje se suprotstavljaju vlasti.
Da li su novinarska i medijska udruženja najnovija meta sistematskog „čišćenja terena“ i uklanjanja svakog otpora u društvu, zato što su retka preostala ostrva koja odbijaju da ćute i poslušno klimaju glavom, pita Sejdinović.
On podseća da su novinarska i medijska udruženja, u prisustvu međunarodnih organizacija, započela pregovore sa Vladom Srbije o izradi nove medijske strategije, nakon što je vlast donela odluku da obustavi rad na ovom dokumentu i rasformira postojeću radnu grupu.
„Sigurno je da je režim odluku o prekidu rada na dokumentu doneo pod međunarodnim pritiskom, kao i zbog toga da pokuša da izmeni veoma lošu, opravdano veoma lošu percepciju medijskih sloboda u Srbiji u međunarodnoj javnosti“, smatra Sejdinović.
Njemu se čini da je ideja vlasti da organizuju jedan inkluzivan proces, u saradnji sa međunarodnim organizacijama, i proizvedu dokument koji ih suštinski ni na šta neće obavezivati, a biće pozdravljen pozitivnim ocenama u izveštaju o napretku i drugim međunarodnim dokumentima.
Istovremeno sa tim procesom, koji će u najboljem slučaju polučiti neke rezultate kroz nekoliko godina, predviđa Sejdinović, vlast može da nastavi sa gušenjem svakog kritičkog mišljenja.
On ističe da novinarska i medijska udruženja, s jedne strane, žele da učestvuju u izradi medijske strategije i daju doprinos sadržaju tog važnog dokumenta, ali žele da se paralelno rešavaju i brojni problemi na medijskoj sceni.
Te probleme je upravo vlast prouzrokovala, a mogu, uz političku volju, vrlo lako da se reše i u sadašnjem legislativnom okviru, objašnjava Sejdinović i napominje da su ta dva odvojena procesa međuzavisna.
Ako vlast ne želi da rešava postojeća goruća pitanja, mi ne želimo da učestvujemo ni u ovom prvom procesu, poručio je Sejdinović i naglasio da se na prvom sastanku sa Vladom Srbije pojavila ideja o formiranju zajedničkog Koordinacionog tela koji bi se bavio tekućim problemima.
Prema njegovim rečima, novinarska i medijska udruženja međusobno se konsultuju da li je ta forma uopšte prihvatljiva za njih, ili će se predložiti neka druga platforma za dijalog/pregovore.
Mi u ovom trenutku – očekujući treću rundu pregovora – nemamo odgovor niti na jedno pitanje. Imamo samo jedan težak proces u koji ulažemo enormnu energiju, koji izaziva buru u javnosti i kojeg prate brojni tračevi, neistine i poluistine, ukazao je Sejdinović.
Vladi se očigledno žuri. Ono što mogu pouzdano da kažem, i u ime našeg i u ime partnerskih udruženja, istakao je Sejdinović, „to je da nećemo dozvoliti da budemo instrumentalizovani od strane bilo koga u cilju stvaranja bolje međunarodne slike medijskih sloboda u Srbiji, a da se posle toga “na terenu” ništa pozitivno ne desi ili da se stvari čak i pogoršaju. Znamo za jadac“.
Sa druge strane, spremni smo da budemo konstruktivni ako to zaista bude imalo smisla, zaključio je Sejdinović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.