U elegantnom butiku u Iranu u kojem su izložene mini suknje i oskudni gornji delovi prodavac je bio prezauzet usluživanjem mušterija da bi saslušao govor o virusu HIV, piše Gardijan. „Ne znam ništa o tome. Vratite se nakon što završim s mušterijama“, odgovor je vlasnika butika volonteru za zdravstveno obrazovanje.
U elegantnom butiku u Iranu u kojem su izložene mini suknje i oskudni gornji delovi prodavac je bio prezauzet usluživanjem mušterija da bi saslušao govor o virusu HIV, piše Gardijan. „Ne znam ništa o tome. Vratite se nakon što završim s mušterijama“, odgovor je vlasnika butika volonteru za zdravstveno obrazovanje. Volonter Amir Fatahi nije bio iznenađen ovakvom reakcijom vlasnika butika jer su mu posmatranje i iskustvo dosad pokazali da je i sada prekinuo neobičnu poslovnu transakciju. Kako ovaj volonter pretpostavlja, ove četiri mlade žene bile su prostitutke koje su ugovarale posao s vlasnikom radnje nudeći seks u zamenu za besplatnu ili jeftiniju odeću, što predstavlja sve rasprostanjeniju uobičajenu nagodbu u modnim prodavnicama u Teheranu.
Radnici koji se bave edukacijom o zdravlju kažu da ovakav običaj „minira“ borbu protiv HIV u Iranu, gde se ova bolest širi najviše seksualnim putem. Zajedno sa zvaničnicima u zdravstvu volonteri veruju da strogi seksualni običaji postaju sve labaviji pretežno među mladom populacijom. Dok poslednje brojke pokazuju da je u Iranu 13.704 registrovanih slučajeva zaraženih virusom HIV, Svetska zdravstvena organizacija i iransko Ministarstvo za zdravlje procenjuju da je broj zaraženih između 70 i 120 hiljada. U tržnom centru Kaem na severu Teherana, gde su dva sprata posvećena ženskoj modi, nekoliko vlasnika radnji je priznalo da je imalo iskustva iz prve ruke kada su u pitanju ponude seksualnih usluga. Dvadeset trogodišnji Araš je rekao da je dobio 40 do 50 ponuda u svojoj radnji. „Računam da je oko 50 odsto vlasnika butika prihvatilo ponude seksualnih usluga“, kaže ovaj mladi trgovac. Ahmed Reza je priznao da je i prihvatio takve ponude. „Sedeo sam ispred radnje kada su došle dve žene i rekle da žele da isprobaju nekoliko različitih kaputa. Zatražile su da im snizim cene i ja sam im ponudio uobičajeni popust kada su one rekle da ne mogu to da plate“, priča Reza. Ali, kako je on rekao, u zamenu za dobar popust i njegov broj mobilnog one će ga uslužiti. Zvaničnici iranske islamske vlade pokušali su da ograniče ovakav način trgovine tako što su angažovali policajce i obezbeđenje unutar tržnih centara. „Ukoliko su one inficirane i imaju seksualne odnose s trojicom ili četvoricom vlasnika radnji dnevno, samo možete da zamislite kakvu to opasnost predstavlja“, rekao je Fatahi, vođa tima u organizaciji Pozitivan život koju jednim delom finansira Unicef.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.