Samo dan pošto je dobio međunarodne pohvale zbog uspešne uloge mirotvorca u sukobu između Izraela i Hamasa, predsednik Egipta Mohamed Morsi doneo je dekret kojim je sebi dao nova ovlašćenja koja ne može poništiti niti osporiti nijedna istanca, pa ni pravosuđe. Desetine hiljada pristalica opozicije protestovalo je juče zbog toga na Trgu Tahrir. Zabeleženi su i okršaji pristalica i protivnika predsednika širom Egipta na kojima je ranjeno 15 osoba.
Državni mediji javljaju da su demonstranti u nekoliko gradova, između ostalih i u Aleksandriji, zapalili kancelarije ogranka Morsijevog pokreta Muslimanska braća. Liberalna i sekularna opozicija zapretila je bojkotom parlamenta kojem dominiraju islamisti. Na veb sajtu državnog lista Al Ahram, uticajni pravnik Salah Eisa apelovao je na građane „da izađu na ulice jer je Egipat izgubljen, dok su odluke predsednika čista prevara“.
Morsi je smenio državnog tužioca Abdela Mukuida Mahmuda, nekada bliskog Hosniju Mubaraku i na njegovo mesto postavio Talata Ibrahima Abdulaha, lidera pokreta za nezavisno pravosuđe u vreme bivšeg režima. Svojim dekretom, Morsi je otvorio put za ponavljanje suđenja Mubaraku i drugima okrivljenima za ubistva demonstranata tokom narodne pobune. Drugom odredbom dekreta predsednik je sebi dao sve moći da preuzme neophodne mere protiv potencijalnih pretnji revoluciji.
Kako kaže predsednik, sve odluke koje je doneo i koje će doneti biće konačne i neće biti predmet žalbe niti preispitivanja. Prvi izabrani predsednik Egipta ističe da je ovim želeo da ispuni narodne zahteve za pravdom i zaštiti tranziciju ka ustavnoj demokratiji. Morsijeve pristalice ubeđene su da će potez predsednika zaštiti revoluciju. Ispred egipatskog Visokog suda u Kairu u četvrtak uveče organizovana je proslava zbog donošenja dekreta.
Ključna ličnost pobune 2011. Vael Gonin smatra da nema razloga za slavlje. On ističe da revolucija nije izvedena da bi bio izabran „beningni diktator“ i da „postoji razlika između revolucionarnih i odluka diktatora“.
Stejt department najavio je da će od Morsija zatražiti dodatne informacije o odluci, koja „izaziva zabrinutost“. Morsijevi savetnici brane se da je dekret pokušaj da se pomeri sa mrtve tačke zamršena politička tranzicija, 20 meseci nakon svrgavanja Mubaraka. Morsijevi politički oponenti i pravosudni establišment, kako tvrde, sabotiraju tranziciju ne bi li osujetili islamističku većinu.
Vrhovni sud, koji je Mubarak svojevremeno pokušao da popuni svojim ljudima i gde se pojedine sudije plaše islamista – sprema se da donese odluku koja bi mogla da dovede do raspuštanja parlamenta. Taj sud je raspustio prethodnu skupštinu uoči Morsijeve pobede na izborima.
Strah od faraona i tiranije
Proširenje ovlašćenja predsednika podstiče sumnje da bi Morsi mogao da zavede strahovladu. Jer, retko kada je u istoriji neki postrevolucionarni vladar, objašnjavaju stručnjaci, zgrabio toliko vlasti da bi je se brzo odrekao. Nobelovac Mohamed El Baradej na svom nalogu na Tviteru napisao je da je „predsednik proglasio sebe za novog egipatskog faraona. Veliki udar za revoluciju koji bi mogao da ima užasne posledice“. „Apsolutna predsednička tiranija“, napisao je Amr Hamzavi uticajni politički stručnjak u svom onlajn komentaru. „Egipat se suočava sa užasnim pučem protiv legitimiteta i vladavine prava. Ovo je pravo ubistvo demokratske tranzicije“. I Abdel Moneim, liberal u Muslimanskoj braći i bivši predsednički kandidat, smatra da je reč o sputavanju demokratije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.