Na osnovu predloga čitalaca koji su stigli na zvanične mejlove redakcije i na društvenim mrežama, portal Danasa je napravio uži krug od šest kandidata za Heroja godine, kojeg će publika u anketi izglasati do 30. decembra.
Povodom kraja ove godine koja je donela puno lažnih i pravih Heroja, mi smo odlučili da uključimo vas u pronalaženje najvećeg Heroja koji je uradio jednu malu ali ipak veliku stvar.
Ko je, prema vašem mišljenju, Heroj godine?
- Goran Ilić (tužilac) (48%, 914 Votes)
- Aleksandar Obradović (uzbunjivač, Krušik) (37%, 704 Votes)
- Marija Lukić (prijavila predsednika opštine Brus Milutina Jeličića Jutku za seksualno uznemiravanje) (7%, 137 Votes)
- Slavoljub Stojadinović (profesor filskulture u Ekonomsko-trgovinskoj školi "Vuk Karadžić" u Velikoj Plani) (4%, 75 Votes)
- Tamara Klarić i Bogdan Stevanović (NURDOR, Pruži korak) (2%, 44 Votes)
- Sofija Todorović (novinarka BIRN) (1%, 11 Votes)
Ukupna broj glasača: 1.885
Goran Ilić – Protiv Gorana Ilića, zamenika Republičkog javnog tužioca, zamenika predsednika Državnog veća tužilaca, Poverenika za samostalnost javnog tužilaštva, osnivača i člana Predsedništva Udruženja javnih tužilaca Srbije, već mesecima unazad vodi se medijska hajka. Jedan je od najglasnijih tužilaca kada je reč o ustavnim amandmanima, ocenjujući da je tekst koji je sastavilo Ministarstvo pravde korak unazad u nezavisnom pravosuđu.
Takođe, jedan je od retkih tužilaca koji podseća na slučaj Hercegovačka, gde nadležni već godinama ne mogu da utvrde ko je i po čijem nalogu rušio. Koristi svaku priliku da predstavi problem nezavisnosti tužilaštva.
Sofija Todorović – Novinarka BIRN-a i aktivistkinja za ljudska prava, na svom Tviter nalogu snimila je napade na pekaru Roma, čiji je vlasnik u organizovanom skupu desničara napadnut zbog svoje albanske nacionalnosti.
Žiteljka Borče, opštine u Beogradu gde je nastao incident stala je na stranu svog sugrađanina u oštrim napadima koje je organizovala grupa građana. Novinarka je aktivnostima na društvenim mrežama podelila čitav događaj u celosti i uspela da ohrabri ljude na solidarnost.
Nakon što je stala na stranu vlasnika pekare Roma, ova mlada aktivistkinja i sama je naišla na napade i osudu na društvenim mrežama. Sofija se obratila i Fondu za humanitarno pravo koji je u njeno ime podneo krivične prijave policiji i Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal.
Sofija je završila Prvu beogradsku gimnaziju, a zatim Pravni fakultet u Beogradu. Tri godine je bila u Inicijativi mladih za ljudska prava, još kao mlada bavila se aktivizmom i držala predavanja o ljudskim pravima u školama.
Tamara Klarić i Bogdan Stevanović – Volonteri NURDOR organizacije, nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka, koja se bavi prikupljanjem sredstava za obolelu decu, osmislili su aplikaciju Pruži korak.
Instaliranjem aplikacije “Pruži korak” na mobilne telefone,moguće je izmeriti broj ostvarenih koraka i konvertovati ih u dinare, a potom ih prebaciti na račun NURDOR-a koji pomaže izgradnji kuće za privremeni smeštaj roditelja dece obolele od najtežih bolesti. Tamara i Bogdan su najbolji prijatelji, Bogdan uređuje blog pod nazivom Blogdan i do sada je stekao veliku popularnost.
Njegovi tekstovi se baziraju na komentarima današnjice, ocenjen je kao veoma duhovit i talentovan od publike koja broji 100.000 posetilaca, dok je Tamara po zanimanju advokat.
Slavoljub Stojadinović – Profesor filskulture u Ekonomsko – trgovinskoj školi „Vuk Karadžić“ u Velikoj Plani, savladao je naoružanog čoveka koji je upao na čas krajem novembra ove godine.
Slavoljub se odazvao na vrisku dece tokom časa filozofije, kad je naoružan čovek naoružan automatskom puškom i eksplozivom ušao u zgradu srednje škole.
O ovom herojskom podvigu pisali su kako naši tako i inostrani mediji poput Njujork Tajmsa i švajcarskog Blick-a. Profesor fizičkog vaspitanja u Novom Sadu radi čak 17 godina na neodređeno, a, kako je obećao ministar prosvete Mladen Šarčević, najbolja nagrada bi moglo biti stalno zaposlenje.
Aleksandar Obradović – radnik i uzbunjivač iz valjevskog „Krušika“, kojeg je BIA uhapsila pre mesec dana pod sumnjom da je medijima odao poslovne i vojne tajne valjevske fabrike oružja. Obradović je više od 20 dana proveo u pritvoru u Centralnom zatvoru u Beogradu. Nakon organizovanih protesta da se Obradović pusti na slobodu, prebačen je u kućni pritvor u kom se nalazi i dalje.
Obradović se pored kućnog pritvora bori i sa napadom medija, lažnim optužbama od strane vlasti. Aleksandar Obradović rođen je i živi u Valjevu i ima osmogodišnjeg sina. Njegova majka Milijana je do 2014. bila finansijski direktor u Krušiku, posle je smenjena. Obradović je prvi koji je pokrenuo temu umešanosti vlasti u poslove ove firme.
Marija Lukić – Žena koja je prijavila predsednika opštine Brus Milutina Jeličića Jutku za seksualno uznemiravanje na poslu. Marija je bila dve godine sekretarica Jutke, a za to vreme primila je ukupno 15.000 poruka.
Skoro godinu dana je prošlo od kako je srpska javnost saznala za detalje seksualnog zlostavljanja kojima je bilo izloženo nekoliko žena zaposlenih u opštini Brus. Sudski postupak protiv Milutina Jeličića još uvek traje, on negira tužbe i navodi kako su žene njega napadale.
Podsetimo da je optužbe za polno uznemiravanje Marija Lukić prvi put iznela 27. februara ove godine u emisiji “Život priča”. Za vreme emitovanja emisije na televiziji Prva, u Brusu je došlo do prekida signala ove kablovske televizije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.