Seljaci proveli noć u strahu od duhova 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Meštani sela Kalenci na Peloponezu doživeli su jednu burnu noć misleći da su ih napali duhovi, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Usred noći seljake su probudila zvona u blizini crkve. Kada su se približili crkvi, u mraku su samo razaznavali jednu bezobličnu crnu masu koja je neprestano zvonila. 

U strahu, niko od seljaka nije smeo da priđe i vidi o čemu se radi.

Ubrzo su pozvali policiju i sveštenika koji je odmah počeo da čita molitve i peva pobožne pesme. Seljaci proveli noć u strahu od duhova 2

Kada je policija stigla, meštani im ipak nisu dozvoli da intervenišu, jer su smatrali da je posao sveštenika da istera duhove.

Ali im nikakve molitve nisu pomagale, jer zvuk zvona nije jenjavao.

Meštani su celu noć proveli pred crkvom, a kada je konačno počelo da se razdanjuje, shvatili su da je taj “fantom” zapravo običan magarac, koji je celu noć pokušavao da otkači svoj rep od konopca sa zvonom u koji se upleo.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda istog dana piše o francuskom oficiru pogubljenom zbog veleizdaje.

Oficir Mark Oben, prvi je oficir posle rata koji je osuđen na smrtu kaznu zbog odavanja informacija.

Podaci kojima je raspolagao Oben bili su takvi da bi, u slučaju rata, francusku mornaricu dovele u bezizlazan položaj-

Oficir se do posSeljaci proveli noć u strahu od duhova 3lednjeg trenutka nadao da će biti pomilovan i neprestano čitao jevanđelje u svojoj ćeliji.

U pismu koje je ostavio Ober navodi da zna da je odavanje informacija izdaja, ali da ne zna zašto je to uradio.

Neposredno pred pogubljenje, Oben je obukao svoje oficirsko odelo, ispovedio se i svešteniku dao dva pisma, da ih isporuči na naznačene adrese.

Egzekucija je izvršena u tulonskoj tvrđavi, a oficiri koji su izvršili smrtnu kaznu, javili su se dobrovoljno, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari